Zmagania finansowe w 1c

ABC Ekonomii czyli pierwszoklasista w świecie finansów.

BANKNOTY< MONETY< NUMIZMATY< CENA

Za nami kolejny etap finansowych zmagań. W styczniu klasa 1c szukała odpowiedzi na pytanie stąd się biorą pieniądze i do czego służą?
Wyruszyliśmy więc w wirtualną podróż do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych -producenta banknotów zamawianych przez Narodowy Bank Polski oraz banki centralne innych krajów oraz do Mennicy Polskiej. Uczniowie obejrzeli film o historii Mennicy, z którego dowiedzieli się, że w 1766 roku, król Stanisław August Poniatowski założył Mennicę, która jest czołowym producentem monet i numizmatów – przedmiotów, dawnych monet, banknotów, medali, które mają wartość historyczną w Polsce i Europie. Uczniowie poznali współczesne metody produkcji monet, medali i odznaczeń.
Następnie z bohaterami naszej książki Zosią i Maksem wybraliśmy się na bazar i zrobiliśmy zakupy. Wiemy co to jest cena Podczas praktycznych zmagań z cenami nauczyliśmy się rozmieniać banknoty i monety. Nie straszne okazało się dopasowanie do ceny 86zł 54gr czy 128zł 33gr banknotów i monet.
Wiemy co należy zabrać wybierając się na zakupy: pieniądze w gotówce lub kartę płatniczą, możemy także zapłacić BLIKIEM lub zbliżeniowo telefonem lub zegarkiem.
Nie zapominamy o torbie wielokrotnego użytku oraz przede wszystkim kulturze osobistej i magicznych słowach Dzień dobry, do widzenia, poproszę, dziękuję.
Niebawem kolejna podróż pierwszoklasistów w zdobywaniu wiedzy z dziedziny ekonomii Zapoznamy się z pojęciami: praca, zawód oraz wolontariat.