|

Majowe święta

Nadszedł cudowny majowy czas, a wraz z jego rozpoczęciem szczególne trzy dni. 1,2 i 3 maja to dni  bardzo ważne w historii naszej Ojczyzny.  Każde z tych świąt ma inną wymowę, inny charakter, czego innego dotyczy. Każde jednak wyróżnia się tym,  że  niesie wartości własne, uniwersalne, mądre, bardzo poważne, pełne zadumy i refleksji nad czasem minionym.

1Maja – to Międzynarodowy Dzień Ludzi Pracy. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki. W Polsce dzień 1 maja został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950r.

2Maja – obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz  Dzień Polonii i Polaków za granicą. Zgodnie z decyzją Sejmu, podjętą w 2004 roku, 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

3Maja – obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791r. Konstytucja 3 maja 1791roku była pierwszą w Europie a drugą na świecie /po konstytucji  USA/ spisaną ustawą tego typu. Konstytucja została ustanowiona uchwałą rządową i przyjęta 3 maja 1791 r. przez Sejm Czteroletni.  Uchwalenie Konstytucji 3Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego.