|

Andrzejkowe szaleństwo w Dwójce

Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Od wieków w noc św. Andrzeja dziewczęta spotykały się,  aby poznać swoją przyszłość, chłopcy zaś spotykali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa.

W przedszkolu panie wychowawczynie wróżyły wszystkim maluchom 🙂

Samorząd Uczniowski przygotował wróżby i przepowiednie dla każdego 🙂

W klasach 1-3 również świętowano. W klasie 1b, rodzice i wychowawczyni postanowili zorganizować nietypowe andrzejkowe przyjęcie. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać tradycje związane z Andrzejkami oraz wziąć udział w różnych zabawach i wróżbach.Na początek każde dziecko losowało imię przyszłego męża lub żony. Następnie, dzieci wylosowały również zawody, które będą wykonywać w dorosłym życiu. Była to zabawa pełna śmiechu i radości. Zadanie to pobudziło ich wyobraźnię i pozwoliło wyobrazić sobie przyszłe życie. Po tych zabawach, dzieci pisały swoje marzenia na kartkach, które później próbowały wrzucić tyłem do czarodziejskiego pudełka. To było doświadczenie, które pozwoliło dzieciom wyrazić swoje pragnienia i cele życiowe. Następnie przyszedł czas na wyścig butów. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem brały udział w tej zabawie. Wszyscy z niecierpliwością obserwowali, który but pierwszy przejdzie przez próg i to właśnie jego właściciel będzie pierwszy z nich, który się wyjdzie za mąż lub ożeni. Po tych ekscytujących zabawach, dzieci zabrały się do tworzenia notatki obrazkowej oraz układania puzzli związanych z andrzejkami. Na koniec, wszyscy obejrzeli film edukacyjny o andrzejkach, który w ciekawy sposób opowiadał o historii i tradycji tego święta. To było świetne uzupełnienie naszych andrzejkowych zabaw i pozwoliło nam lepiej zrozumieć znaczenie tych obrzędów.Andrzejkowe spotkanie w klasie 1b było pełne emocji, radości i pozytywnej energii. Dzieci miały okazję nie tylko bawić się, ale także poznać tradycje polskiego folkloru i zastanowić się nad swoimi przyszłymi celami i marzeniami.                     

Iwona Sobaniec