„Język to klucz, który otwiera drzwi do nowego, nieznanego świata”.

W naszej szkole zakończyliśmy właśnie obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych, które trwały ponad tydzień. Uczniowie klas 4-8 mieli wyjątkową okazję poznać ciekawostki dotyczące aż 47 języków używanych w Europie.

Na szkolnych korytarzach zawisły barwne zdjęcia przedstawiające różne kraje. Każde z nich zawierało alfabet, interesujące fakty o danym języku, podstawowe zwroty oraz liczby od 1 do 10. Dzięki kodom QR umieszczonym na zdjęciach, uczniowie mogli odsłuchać brzmienia poszczególnych języków, co sprawiło, że nauka była interaktywna.

Na lekcjach uczniowie wędrowali po korytarzach, odpowiadając na pytania związane z językami. Niektóre z nich były naprawdę ciekawe i angażujące. Na przykład: Co oznacza zdanie w języku rumuńskim składające się z samych samogłosek: „Oaia aia e a ei, eu i-o iau”?

Inne zadanie polegało na przetłumaczeniu czeskich słów: krk, prst, smrk.

Dodatkowo, uczniowie zostali zaproszeni do poszukiwań w Google Maps, gdzie mieli odnaleźć miejscowość o najdłuższej nazwie w Europie: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.

Podczas nauki włoskiego, uczniowie mogli odsłuchać liczby od 1 do 5 i spróbować swoich sił w ich poprawnym czytaniu.

Ta nietypowa forma nauki spotkała się z ogromnym entuzjazmem uczniów, którzy z chęcią poszukiwali odpowiedzi na przygotowane pytania. Była to dla nich nie tylko wspaniała zabawa, ale
i doskonała zachęta do dalszej nauki języków obcych!

Joanna Malinowska