1c w świecie finansów

W ramach innowacji pedagogicznej ABC Ekonomii czyli pierwszoklasista w świecie finansów klasa 1C odbyła warsztaty z edukacji finansowej, które są początkiem zajęć edukacyjno – wychowawczych.

Podczas zajęć poznaliśmy historię pieniądza oraz wyjaśniliśmy w sposób teoretyczny oraz praktyczny pojęcie wymiany barterowej.

Niemałym zaskoczeniem dla uczniów okazała się informacja, że pieniądze nie istniały od zawsze i aby zdobyć określony produkt należało wymieniać się towarami. Jakimi?

Niezwykle cennym produktem była sól kamienna, muszelki, drogocenne kamienie, ale także bydło, ryby, owoce, zboże. Im więcej posiadano towarów, tym większy był dostatek danej osoby i mogła ona dokonywać wymiany towar za towar😊a więc dokonywała się wymiana barterowa.

Zdobyliśmy tę umiejętność podczas warsztatów mających na celu wykonanie pewnego zadania….

Uczniowie otrzymali pięć takich samych ilustracji przedstawiających artykuły spożywcze : bułka, masło, ser, pomidor, wędlina. Zadanie polegało na wymianie między sobą artykułów spożywczych w taki sposób, aby stworzyć swoją kompletną kanapkę.

Ci, którzy mieli więcej szczęścia i wykonali zadanie najszybciej zdobyli dodatkowe artykuły spożywcze 😊 natomiast część uczniów mogła dokonać wymiany barterowej w ”Banku żywności” przy biurku nauczyciela😊 Wszyscy uczniowie z powodzeniem wykonali zadanie.

Wymiana barterowa jest także obecna dzisiaj i znajduje zastosowanie w codziennych kontaktach naszych uczniów. Dzieci wymieniają się nawzajem kartami piłkarskimi, kartami Pokemon, kolorowymi karteczkami tworząc lub uzupełniając swoje kolekcje.

Na pozytywne efekty zajęć nie trzeba było długo czekać 😊 Ewaluacją przeprowadzonych zajęć był „Dzień Zdrowego Śniadania, podczas którego uczniowie dokonywali wymiany barterowej częstując się nawzajem owocami i warzywami. Umiejętność dzielenia się tym co mamy rozwija empatię oraz otwartość na potrzeby innych ludzi, uczy wrażliwości i empatii.

Elżbieta Mitura – autor i koordynator innowacji