Cała szkoła na niebiesko

Dlaczego na niebiesko? Ponieważ kolor ten jest symbolem autyzmu, a w kwietniu nasza szkoła przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Z tej okazji na spotkaniach z wychowawcą poruszono ten temat. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, że autyzm to nie choroba i wpływa na każdy aspekt życia takiej osoby.

Klasy wzięły udział w różnych ćwiczeniach, które przybliżyły im funkcjonowanie osób z autyzmem, poznały również ich niezwykłe zachowania i przekonały się, że każda z tych osób jest indywidualnością, że nikt nie przejawia wszystkich oznak tego zaburzenia, dlatego często mówimy o spektrum autyzmu.

Na zajęciach zmierzyliśmy się także ze stereotypami krążącymi wokół osób z autyzmem i teraz już nikt nie powinien mieć wątpliwości, że każdy potrzebuje bliskich osób, autyzm nie znika oraz nie każdy jest geniuszem.

Na koniec poznaliśmy kilkoro młodych ludzi, którzy pomimo autyzmu, realizują swoje pasje i nie poddają się.

Mamy nadzieję, że te zajęcia pozwoliły naszym uczniom lepiej poznać i wczuć się w świat osób ze spektrum autyzmu, ponieważ… „Pamiętajmy, że autyzm wpływa na całe życie. Dlatego tak ważna jest akceptacja i zrozumienie. Bo razem możemy stworzyć lepszy świat dla osób z autyzmem!”

Anna Sępińska – Adamska