Co to jest? Pewna liczba złożonych, oprawionych arkuszy papieru, zadrukowanych tekstem literackim, naukowym lub użytkowym. Już wiesz? W taki mniej więcej sposób definiuje tradycyjną KSIĄŻKĘ słownik języka polskiego. Wprawdzie coraz częściej korzystamy z ebooków, audiobooków ? książek, do których papieru nie potrzebujemy, to do tej tradycyjnej, papierowej jesteśmy najbardziej przyzwyczajeni. To ona króluje w każdej bibliotece czy w naszych domach.
Jakże z innymi, niepowtarzalnymi książkami mieliśmy do czynienia 14 listopada w naszej szkole. Tego dnia hala sportowa zamieniła się na kilka godzin w niezwykłą bibliotekę. Przyciemnione światła, nastrojowe lampki, stoliki, krzesełka i książki ? ŻYWE KSIĄŻKI ? ludzie reprezentujący różne zawody, umiejętności, posiadający hobby, którzy z wielką pasją opowiadają o tym, czym się zajmują, interesują. To oni w tym dniu przejęli rolę tradycyjnych książek, zachęcając dzieci do zdobywania wiedzy w różny sposób, pokazując im różnorodność i bogactwo otaczającego nas świata.
Wśród osób będących Żywymi Książkami gościliśmy:
Pana Romualda Kociubę ? ?Podróże w czasie?
Panią Elżbietę Milczarek ? ?Znaczy Kapitan?
Bibliotekę Publiczną Gminy Grodzisk Mazowiecki ? ?Więcej niż książka?
Bibliotekę Pedagogiczną w Grodzisku Mazowieckim ? ?Baśnie, bajki i legendy?
Panią Magdalenę Jaworską ? ?Książka o sztuce?
Pana Tomasza Redzimskiego ? ?Jak zostać mistrzem?
Panią Ewę Bieniak ? Redzimską ? ?O tworzeniu książek?
Panią Katarzynę Podlewską ? ?Migiem przez świat?
Pana Stanisława Walczaka ? ?Opowieść o pszczołach?
Pana Sławomira Gosiewskiego ? ?Magia kina?
Panią Maję Pruską ? ?Pies ? najlepszy przyjaciel człowieka?
Panią Monikę Wergiles ? ?Jak się pisze książki?
Pana Arkadiusza Kulka ? ?O bohaterstwie, odwadze i patriotyzmie?
Pana Jacka Wolszczaka ? ?Łowca dźwięków?
Panią Annę Pańczyk ? ?Uśmiechnij się do dentysty?
Siostrę Danutę ? ?Z misją w świat?
Panią Edytę Morwińską ze szkolnej biblioteki.
W czasie piętnastominutowych spotkań dzieci miały również okazję do zadawania pytań, zapoznania się z eksponatami przyniesionymi przez zaproszonych gości, a nawet zdobycia nowych umiejętności. Każdy ?czytelnik? ŻYWEJ BIBLITEKI mógł zapoznać się z trzema ŻYWYMI KSIĄŻKAMI, a każda klasa miała dostęp do ok. 10.
Projekt ŻYWA BILIOTEKA to jedno z zadań wychowawczych zawiązanych z tegorocznym świętem naszej szkoły. Został on wzbogacony okolicznościową wystawą dotyczącą druku, piśmiennictwa, która cieszyła się dużym interesowaniem wśród dzieci i rodziców.
Aby ŻYWE KSIĄŻKI pozostały na dłużej w naszej pamięci, dyrekcja i bibliotekarki szkoły zapraszają uczniów klas I-III do wzięcia udziału w konkursie plastycznym, a uczniów z klas IV-VI ? w konkursie literackim. Regulaminy konkursów znajdują się u wychowawców klas.
Materiał dźwiękowy przygotowany przez Radio Bogoria
Przeczytaj też Artykuł Arkadiusza Wachnika o ?Żywej Bibliotece?