WYCZIECZKA KLAS 4A ORAZ 4D DO TORUNIA

Dnia 27 października 2017 r. wybraliśmy się do Torunia ? miasta znanego jako miejsce narodzin Mikołaja Kopernika, ale także jako miejsce wypieku złocistego piernika.
Wyjechaliśmy o godz. 7.00. Podróż trwała dość długo ? ale nam się nie nudziło
Po przyjeździe na miejsce spotkaliśmy się z panią przewodnik, która zabrała nas na spacer po toruńskiej Starówce. Zobaczyliśmy rynek i ratusz staromiejski, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, katedrę świętych Janów – miejsce chrztu Mikołaja Kopernika z wieżą kryjącą olbrzymi dzwon. W trakcie wycieczki pani przewodnik opowiadała historię miasta oraz legendy z nim związane. Zobaczyliśmy również pomnik Mikołaja Kopernika, przy którym zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Następnie przeszliśmy pod fontannę Flisaka i żabek, gdzie każdy z nas ochoczo całował lub przytulał żabkę.
Kolejnym punktem naszego programu była wizyta w Domu Legend. Dom ten to połączenie interaktywnego muzeum i teatru. Jako zwiedzający wzięliśmy aktywny udział w pokazie, wcielając się w postaci z wybranych legend. I tak: zdobyliśmy flisacze szlify, budowaliśmy Krzywą Wieżę oraz dzwoniliśmy miniaturą słynnego toruńskiego dzwonu ? Trąby Bożej. Na koniec zostaliśmy pomocnikami toruńskiego kata. Gospodarzami tych pokazów byli Kostur ? strażnik Domu Legend oraz cyganka o imieniu Azalia. Było dużo śmiechu i zabawy. Na koniec mogliśmy zakupić drobne upominki w sklepiku.
Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Żywego Piernika, gdzie braliśmy udział w warsztatach piernikarskich. Zabawa przy wyrobie pierników była wyśmienita. Każdy ochoczo wziął się do pracy i tworzył swoje dzieło. Podczas pokazu naszej grupie towarzyszył i przekazywał tajniki piernikarskiej wiedzy średniowieczny mistrz piernikarski i baba korzenna. Gdy nasze własnoręcznie zrobione pierniki włożono do pieca mogliśmy zrobić zakupy w sklepiku. Każdy chciał kupić jak najwięcej smacznych pierników. Na koniec otrzymaliśmy dyplom dla każdej z klas ukończenia kursu wypieku piernika.
Przed wyjazdem do domu zjedliśmy jeszcze obiad w restauracji i szybkim krokiem powędrowaliśmy do autokaru.
Wycieczka była bardzo udana, każdy z nas wrócił do domu zadowolony ? nawet nasze wychowawczynie przyznały, że zgrana z nas drużyna.
4A