?Wszystkie kolory świata?

W czwartek, 2 marca, odbyła się w grodziskim Centrum Kultury niezwykła uroczystość. Podsumowaliśmy IV edycję projektu UNICEF-POLSKA ?Wszystkie kolory świata?. Nasza szkoła brała udział w tej akcji po raz drugi.

Wśród gości powitaliśmy między innymi Pana Burmistrza Grzegorza Benedykcińskiego i jego zastępcę, Tomasza Krupskiego, a także Panią Ewę Burzyk – Dyrektora Biura ds. Oświaty, i członkinie Rady Miasta: Ewę Górską i Wiesławę Śliwińską.

Ucieszyliśmy się bardzo, że z Warszawy przyjechali goście z UNICEF: Panie Ewa Falkowska (Dyrektor ds. Advocacy) Małgorzata Połowniak (Koordynator Projektów Edukacyjnych) i Renata Bem (tłumacz).  Na widowni zasiedli przyjaciele naszej szkoły: Marek Masłowski i Andrzej Staniś. Tłumnie zjawili się nasi uczniowie, ich rodzice i bliscy, a także pracownicy szkoły.

Celem projektu było pozyskanie środków na sfinansowanie pomocy dzieciom w afrykańskiej Angoli. Jak w każdej akcji UNICEF, dzieci mogły wykazać się pomysłowością i zdolnościami twórczymi (często przy nieocenionej pomocy mam i innych osób, radzących sobie z igłą i nitką). W efekcie powstało 147 pięknych, szmacianych lalek ? niepowtarzalnych i niezwykle oryginalnych. Każdy z naszych gości mógł sobie wybrać laleczkę, w zamian ofiarowując pieniężną darowiznę.

Chcieliśmy, aby nasz finał ?Wszystkich kolorów świata? był niezwykłym wydarzeniem. Już w foyer sali widowiskowej goście mogli ujrzeć lalki reprezentujące różne kraje, wyeksponowane na  stoiskach. Pomiędzy nimi wabiły wzrok bajecznie kolorowe żywe obrazy, wyobrażające wioski świata.

Na scenie, po wyświetleniu prezentacji multimedialnej mającej przybliżyć widzom sytuację afrykańskich dzieci i działania UNICEF, można było obejrzeć występy naszych uczniów, absolwentów, a także zaproszonych gości. Mogliśmy podziwiać dzieci z klasy 6E, 2D, chóru szkolnego, a nawet ? gościnnie ? z gimnazjum, w inscenizacji baśni o Królowej Śniegu. Entuzjastycznymi oklaskami nagrodzono występy szkoły musicalowej ANIMATO oraz formacji tanecznej BRAWKO. Grą na instrumentach wspaniale popisali się Florek Kraszewski i Mikołaj Kosacki z 6E. Niezwykły pokaz żonglerki piłką  w wykonaniu Damiana Gawrycha i Mateusza Związka wprawił w podziw szczególnie męską część widowni. A nasza absolwentka, Zuzanna Kozioł, zaśpiewała piosenkę ?If only?.

Występy artystów przeplatały się z etapami licytacji lalek, gdyż część z nich prezentowaliśmy ze sceny. Nasi goście wykazali się wielką hojnością, walka o laleczki była niezwykle zażarta i emocjonująca. Udało nam się gromadzić aż 8157 zł! Tak ogromna suma pomoże na pewno uczynić lepszym życie wielu afrykańskich dzieci.

Bardzo, bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc maluchom. Razem zmieniamy ich życie i sprawiamy, że będzie ono choć trochę lepsze.