W świecie Szmacianych Misiów

7 grudnia uczniów klasy 3c odwiedziła na lekcji on-line pani Joanna Michalska, entuzjastka szycia ręcznego, i podzieliła się z nami swoją historią…

– To był przypadek. Pewnego dnia natrafiłam na misia bez jednej łapki. Postanowiłam więc mu ją doszyć ręcznie. I tak się złożyło, że nie zakończyłam swojej przygody z szyciem na tej jednej misiowej łapce – wtedy właśnie wpadłam na pomysł, aby stworzyć całą rodzinę, a nawet cały świat, Szmacianych Misiów. – opowiadała nam pani Joanna.

Szmaciane Misie powstają do dziś, a pani Joanna nie tylko projektuje ich kolejne rodzaje, lecz także dzieli się swoją pasją z innymi – z dziećmi, z młodzieżą i z dorosłymi. Na naszej lekcji pokazała nam jak powstają jej ręcznie szyte misie, zaczynając od wykroju, poprzez dobór kolejnych elementów, aż do pięknego finału.

To jeszcze nie był koniec niespodzianek. Każdy uczeń mógł wziąć udział w konkursie ogłoszonym przez Panią Joannę. Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie misia choć troszkę przypominającego te, szyte przez Panią Joannę, nadanie mu imienia, opisanie jego charakteru, co lubi robić, jaki miód lubi jeść… Nagrodą były ręcznie uszyte Szmaciane Misie.

W konkursie wzięło udział 14 uczniów klasy 3c.

Wybór tylko trzech nagrodzonych prac okazał się niesłychanie trudny. Ostatecznie zwycięzcami zostały:

· Miś Dyzia Marzycielka Joasi Butrym – nagroda za różnorodną technikę, pomysłowość i estetykę wykonania.

· Miś Sushi Chrzan Marysi Mazurkiewicz – nagroda za szerokie spojrzenie na misia. Bardzo rozbudowany opis misia pozwolił nam poznać go bliżej i bardzo polubić.

· Miś, który zakłada cylinder Borysa Surały – nagroda za odkrycie w misiu postaci wręcz teatralnej. Czytając krótką opowieść o misiu, ma się wrażenie, że miś za chwilę wyczaruje z cylindra jakieś niespodzianki.

Pani Joanna napisała: „Dziękuję wszystkim dzieciom za udział w konkursie i stworzenie tak wyjątkowych prac. Większość Waszych misiów rzeczywiście przypominała swoim wyglądem Szmaciane Misie, które poznaliście w czasie naszego spotkania. Z wielką przyjemnością i wnikliwością czytałam także piękne, utrzymane w baśniowym klimacie opisy Waszych misiów. W opowiedzianych historiach widać dużą wrażliwość i nadzwyczajne odwzorowywanie rzeczywistości. Wybór trzech prac był wyjątkowo trudny!”

Zresztą przekonajcie się sami, oglądając zdjęcia nadesłanych prac…

Kolorowe, radosne, szyte ręcznie misie Pani Joanny (i nie tylko) możecie podziwiać na stronach www.szmacianemisie.pl, www.nitkomaniacy.pl

I jeszcze jedno! Pani Joanna pokazała nam, że jedno przypadkowe spotkanie może być początkiem niesamowitej pasji, przygody, pracy.

Pani Joanno, dziękujemy – uczniowie klasy 3c.

W świecie Szmacianych Misiów – 3c