„SZANUJ ZDROWIE JAK JE MASZ, BO O RÓŻNE BZDURY DBASZ”

Na Światowy Dzień Zdrowia wybrano szczególna datę 7 kwietnia – rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Wydarzenie rozpoczyna Miesiąc Zdrowia oraz rok działań pod przewodnim tematem.

Celem obchodów tego święta jest poruszenie najważniejszych problemów zdrowotnych dotyczących społeczeństwa na świecie. WHO organizuje zatem międzynarodowe, regionalne i lokalne wydarzenia związanym z konkretnym tematem. Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia w 2019 r. jest powszechna opieka medyczna. Miliony ludzi wciąż nie mają do niej dostępu lub muszą wybierać pomiędzy opieką medyczną a jedzeniem, ubraniem lub nawet mieszkaniem.
5 kwietnia w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia uczniowie klasy 1a i 1b zaprosili swoich kolegów i koleżanki na przedstawienie pt. „Szanuj zdrowie jak je masz, bo o różne bzdury dbasz”.
Na scenie pojawiło się bardzo zaniepokojone ZDROWIE, które narzekało, że ludzie przestali o nie dbać. Potwierdzeniem tego były 4 scenki :
„O Duchu, który bał się ruchu”;
„O hałasie, który w szkole panuje i zdrowie psuje”;
„O królewnie, która jabłek nie myła i krótko żyła”
„O Czarownicy, która jeden ząb miała i o niego nie dbała”.
ZDROWIE zadało także ważne pytania do wszystkich i usłyszało następujące odpowiedzi:
Dlaczego Duch był słaby ?
-Bo od ćwiczeń zrobił sobie laby!
Dlaczego Śnieżka padła?
-Bo brudne jabłko zjadła!
Dlaczego ząb bolał Czarownicę?
-Bo miała próchnicę!
Dlaczego hałas jest niezdrowy?
-Bo powoduje zmęczenie i ból głowy!
W odpowiedzi na ten dialog aktorzy podali uczestnikom przedstawienia ważne rady, jak dbać o swoje zdrowie i higienę osobistą.
Aby przekonać ZDROWIE, że już wszystko wiemy odbył się Quiz wiedzy. Dzieci odgadywały zagadki, a jako nagrodę otrzymywały pyszne i umyte jabłuszka. Mamy nadzieję, że treści przez nas przekazane zagoszczą na stałe w naszych domach i sprawią, że będziemy się cieszyć dobrym zdrowiem.
Zespół ds. Promocji Zdrowia