Światowy Dzień Wody w grupie „Jeżyków”

22 marca w grupie ” Jeżyków” obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. W tym dniu było bardzo mokro ale i wesoło. Na początek podczas „burzy mózgów” wyjaśniliśmy, czy woda jest potrzebna do życia i dlaczego? Czy tylko ludzie potrzebują wody i czy jej źródło nigdy nie wysycha? Oglądaliśmy ilustracje, książeczki, film edukacyjny oraz bawiliśmy się globusem. Poznaliśmy sposoby oszczędzania wody. Wykonaliśmy eksperymenty i doświadczenia. Sprawdzaliśmy właściwości wody i wiemy, że woda może wsiąkać i parować. Tym samym poznaliśmy obieg wody w przyrodzie. Opisywaliśmy rodzaje deszczu. Wykonaliśmy deszczownie, wypełnione kaszą, makaronem i kasztanami. Każda wydawała inny dźwięk, który przypominał mały „kapuśniaczek”, duży deszcz i ulewę.

Dzieci chętnie eksperymentowały. Bawiliśmy się wodą nalaną do foliowych torebek, ćwicząc małe rączki. Sprawdziliśmy, które przedmioty toną w wodzie, a które unoszą się na jej powierzchni. Dowiedzieliśmy się, jak zabarwić wodę i co się stanie, gdy kolory się zmieszają. Na koniec bawiliśmy się wesoło przy deszczowej piosence, chroniąc się przed deszczem pod parasolem. To był dzień pełen wrażeń. „Jeżyki” z wielką przyjemnością brały udział w zajęciach i często wracają do zabaw poznanych w tym dniu.

Anna Włodarkiewicz