„Świat bez liczb”

W ramach innowacji pedagogicznej „Matematyka – to proste” uczniowie klasy 5f mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie : Co by było gdyby na świecie  nie było liczb?

Oto niektóre ich odpowiedzi:

Cały nasz świat opiera się na matematyce. Podstawą matematyki zaś są liczby. Gdyby ich nie było nie moglibyśmy np. określać czasu, daty, jednostek miar czy wagi. Liczby towarzyszą nam wszędzie: w nauce, w szkole, w sklepie, w kinie nawet na szkolnym boisku. Gdyby liczb nie było, nie byłoby kalendarza, telefonów czy internetu. Gdyby nie było liczb nie moglibyśmy uczyć się w szkole matematyki

Martyna Pałysa

 

Gdyby na świecie nie było liczb wtedy nie moglibyśmy odmierzać upływu dni i lat. Nie byłoby telefonów, ponieważ nie moglibyśmy zapisać ich numerów. Nie byłoby też pieniędzy. Liczby porządkują świat, więc bez nich byłby chaos. Bez liczb nie byłoby matematyki oraz innych nauk.

Justyna Michalak

 

Bez liczb nikt by nie wiedział ile zgromadzić zapasów na zimę, czy też ile potrzeba ziarna aby zasiać zboże na polu. Bez liczb nie można by było określić czasu, odległości, wartości przedmiotów, wagi oraz ciężaru.  Na liczbach opiera się cała cywilizacja. Nawet stworzenie przepisu na podstawowy posiłek czy określenie ilości osób jedzących ten posiłek byłoby niemożliwe. Nie byłoby również pieniędzy. Liczby to podstawa wszystkiego!!!

Kasia Ceglińska

 

Gdyby nie było liczb nie byłoby rozwiniętej medycyny, bo dzięki matematyce umiemy wyliczyć odpowiednią dawkę syropu. Nie powstałyby komputery, bo dzięki liczbom możemy określać np. ile komputer ma GB. Nie byłoby również budownictwa, bo nie umielibyśmy  wyliczyć ile potrzebujemy materiałów do budowy domu.

Paweł Zdunek

Gdyby na świecie nie było liczb nie byłoby kalendarzy czy kalkulatorów. Nikt nie numerowałby bloków czy domów. Nie byłoby również pieniędzy. Nie byłoby numerowania stron w książkach. Nie wiedzielibyśmy ile mamy palców 🙂  Nie byłoby matematyki oraz innych nauk. Gdyby na świecie nie było liczb to wiedzielibyśmy o wiele mniej bo w końcu matematyka to królowa nauk.

Liliana Kurzepa

 

Człowiek, który nie zna matematyki nie może poznać świata. Od samego początku istnienia dziejów, ludzkość posługiwała się matematyką. Dzięki tej wiedzy powstały wielkie cywilizacje, o których dziś mówimy z zachwytem. We współczesnym świecie wszystko co robimy ma ścisły związek z matematyką: budowanie, robienie zakupów, czy wybieranie gotówki z bankomatu. Wszystkie obliczenia matematyczne mają swoje źródło w codzienności. Liczby nadają jej ład i porządek. Gdybyśmy nie znali liczb na co dzień człowiek nie mógłby funkcjonować.

Kuba Miąskiewicz

 

Gdyby na świecie nie było liczb to nie wiedzielibyśmy ile mamy lat, kto z nas jest starszy a kto młodszy. Nie wiedzielibyśmy również kto ile waży. Nie potrafilibyśmy obliczać ile potrzeba materiałów do zbudowania budynków. Nawet obliczanie czasu byłoby niemożliwe. Gdyby nie było liczb nie wiedzielibyśmy która lekcja jest pierwsza 🙂

Julia Mikulska

Gdyby na  świecie nie było liczb wszystko pogrążyłoby się w chaosie. Ludzie nie umieliby sobie poradzić bo liczby są wszędzie, na każdym kroku. Bez liczb nie byłoby pieniędzy, za które można kupić niezbędne rzeczy. Nie możnaby było nigdzie zadzwonić. Nie umielibyśmy zmierzyć długości, prędkości i temperatury. Domy nie miałyby numerów, a towary kodów kreskowych. Świat bez liczb byłby bezużyteczny i nudny.

Weronika Kulmaczewska

 

Gdyby na świecie nie było liczb to nie byłoby budynków, ponieważ inżynierowie nie mogliby ułożyć dachu, wstawić dobrego wymiaru okien czy drzwi. Pan budowlaniec nie wiedziałby ile kupić cegieł do budowy domu. Gdyby nie było liczb nie powstałyby mapy, granice państw czy drogi, po których jeździmy. Nie wiedzielibyśmy również ile mamy lat, wzrostu czy wagi. Gdyby nie było liczb lekarz nie mógłby powiedzieć czy nasze serce jest zdrowe i czy mamy dobre wyniki badań.

Michał Chęcmanowski

Gdyby na świecie nie było liczb zapadł by chaos i bałagan. Nie wiedzielibyśmy  ile kosztują produkty w supermarkecie, a rodzice nie wiedzieliby ile zarabiają pieniędzy. Mielibyśmy również problemy z określeniem dnia tygodnia oraz godziny. Zawsze bylibyśmy dziećmi, ponieważ  nie moglibyśmy liczyć lat. Na drodze nie byłoby ograniczeń prędkości. Budynki nie miałyby swoich numerów. Nie można by używać telefonów komórkowych. Liczby są potrzebne gdyż porządkują świat. Dzięki nim panuje ład i porządek.

Lena Stypuła

 

Na początku był chaos. Liczby to próba jego uporządkowania. Gdyby ich nie było moglibyśmy jedynie opisywać otaczającą rzeczywistość. Możemy powiedzieć że upływa czas, ale  nie powiemy ile to lat, dni czy godzin. Nie moglibyśmy kupować nie znając wartości. Nie określilibyśmy swojego położenia na mapie. Za pomocą liczb wyrażamy również zjawiska fizyczne. Bez liczb znów zapanowałby chaos.

Maciek Jarosiński

 

Gdyby nie było liczb, świat wyglądałby inaczej. Mieszkalibyśmy zapewne w jaskiniach 🙂 bo nie byłoby numerów mieszkań. Nie istniałyby sklepy, bo nie byłoby pieniędzy. Nie można by było nic zważyć ani zmierzyć. Nie byłoby szkoły i każdy miałby dużo czasu :). Nie można by było zadzwonić do kolegi bo telefonów też by nie było.

Stasiu Wróblewski