ŚNIADANIE DAJE MOC

Już od kilku lat nasza szkoła uczestniczy w obchodach Dnia Śniadanie Daje Moc. Ta Ogólnopolskiej akcji edukacyjna organizowana jest przez koalicję Partnerstwo dla Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka.

8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”), ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Do tej pory dzień ten jest obchodzony w kilku krajach Europy Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Dlatego nasi uczniowie tak chętnie uczestniczyli w śniadaniowych akcjach. W wielu klasach, nie tylko najmłodszych, przygotowaliśmy piękne, zdrowe i kolorowe wyspy kanapkowe i przekąskowe. Dla dzieci to nie tylko wspaniała zabawa, ale również możliwość współpracy i integracji, a przede wszystkim zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania.
NAJWAŻNIEJSZE CELE PROGRAMU
1. Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka
2. Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia
CO RADZĄ EKSPERCI? – 12 zasad zdrowego odżywania dla uczniów Według Instytutu Matki i Dziecka
1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.
2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.
3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.
6. Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.
7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.
8. Dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw, owoców i soku to dzień stracony.
9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.
10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
11. Dobrą wodą gaś pragnienie.
12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.
Więcej informacji na stronie https://sniadaniedajemoc.pl
Edyta Barczyńska