Ranking Książek Kochanych Szkoły Podstawowej nr 2

Październik jest miesiącem poświęconym dysleksji. W dniach 2-8.10.2017 obchodziliśmy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji pod hasłem „Uczeń z dysleksją też czyta książki”. W związku z akcją przygotowałyśmy dla Rodziców i Uczniów gazetkę informacyjną oraz stolik, przy którym można było poczytać ciekawe artykuły dotyczące trudności szkolnych związanych z dysleksją i sposobów radzenia sobie z nim.

W ramach akcji Zarząd Główny oraz Oddział nr 70 w Gdańsku dał początek Rankingowi Książek Kochanych. Zaprosił również wszystkie placówki do włączenia się do tych działań i przysyłania propozycji książek do Rankingu.
I tak powstał nasz szkolny Ranking Książe Kochanych.
Lista najczęściej wymienianych książek spośród 99 uczniów z klas : 1,2,3:
R. Pisarski „O psie, który jeździł koleją”
Seria „Nela mała reporterka”
H. Webb seria „Zaopiekuj sięmną”
A.A.Milne „Kubuś Puchatek”
Gilbert Delahaye seria „Martynka”
A.Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”
Y. Żółtowska-Darska „Ronaldo chłopiec, który wiedział, czego chce”
A. de Saint – Exupery „Mały książę”
H. Ch. Andersen „Baśnie”
Seria „Minecraft”
J.K. Rowling seria „Harry Potter”
A. Maleszka seria „Magiczne drzewo”
Lista najczęściej wymienianych książek spośród 276 uczniów z klas: 4,5,6 i 7 oraz 2 i 3 gimnazjalnych:
J.K. Rowling seria „Harry Potter”
A. de Saint – Exupery „Mały książę”
J. R. R.Tolkien „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
A. Sapkowski „Wiedźmin”
J. Flanagan seria „Zwiadowcy”
J. Asher „ 13 powodów”
A. Lingren „Bracia Lwie Serce”
C.S. Lewis seria „Opowieści z Narnii”
R. Kosik seria „Felix, Net i Nika”
L. M. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”
A. Lingren „Dzieci z Bullerbyn”
J. Green „Gwiazd naszych wina”
S. Collins seria „Igrzyska Śmierci”
A. Maleszka seria „Magiczne drzewo”
N. Yoon „Ponad wszystko”
J. Dashner seria „Więzień Labiryntu”
J. R. R.Tolkien seria „Władca Pierścienia”
H. Webb seria „Zaopiekuj się mną”
Pełna lista „książek kochanych” znajduje się poniżej i będzie dostępna w bibliotece szkolnej.
Klasy pierwsze:
Albert Barille „Było sobie życie”
Holly Webb „Porwanie małej Mili”
Julian Tuwim „Najpiękniejsze wiersze”
Joanna Wachowiak „Opowiastki dla małych uszu”
Joanna Porazińska „Kozucha kłamczucha”
Christina Bjork Eva Eriksson „Księżniczki i smoki”
Lesley Sims, Conrad Mason „Ilustrowane opowieści na wakacje”
Jan Brzechwa „Wiersze”
Hans Christian Andersen „Brzydkie kaczątko”
Norman Bridwell „Clifford”
Agnieszka Wileńska „Kochane kucyki”
Ola Cieślak „Co wypanda, a co nie wypanda”
Łukasz Wierzbicki „Afryka Kazika”
Księga LEGO NETOKNIGHTY
Seria „Nela mała reporterka”
Liane Schneider „Zuzia Jeździ konno”
Zofia Stanecka „Elza i Anna moja bajeczka”
Seria „Dzieci zwierząt”- praca zbiorowa
Clive Staples Lewis „Opowieści z Narnii”
Joanne Kathleen Rowling seria „Harry Potter”
Katarzyna Kaczan-Borowska seria „My little Pony”
A.A.Milne „Kubuś Puchatek”
Dorota Strzemińska-Więckowiak „Paluszek i główka”
Asa Lind „Piaskowy wilk”
Klasy drugie:
David Burnie „Jak żyją ptaki”
Maria Vago „Historie kotków”
Seria „Nela mała reporterka”
Jean Copperlane „Statek piracki”
Seria „Minecraft”
Steve Bynqhall „Auta”
Gilbert Delahaye seria „Martynka”
A.A.Milne „Kubuś Puchatek”
David Lewman „Trolle”
Aniela Cholewińska-Szkolik „Przyjaciele zwierząt”
Klasy trzecie:
Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją”
Jeff Kinney „Dziennik Cwaniaczka”
Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”
Y. Żółtowska-Darska „Ronaldo chłopiec, który wiedział, czego chce”
Antoine de Saint – Exupery „Mały książę”
Maria Kownacka „Kajtkowe przygody”
Andrzej Maleszka seria „Magiczne drzewo”
Holly Webb seria „Zaopiekuj się mną”
M. Okęcki, J.Włodarczyk i B. Tryhubczak „Najsłynniejsi współcześni piłkarze”
H.Widmark i H. Willis „Lasse i Maja”
Danuta Wawiłow „Prostokątne i kwadratowe”
Robert Santiago „Najfutbolniejsi, tajemnica nawiedzonego zamku”
Francesca Simon „Koszmarny Karolek”
Liliana Fabisińska „Nowa koleżanka”
Greg Farshtey „Lego Ninjago. Zimny jak głaz”
Hans Christian Andersen „Brzydkie kaczątko”
Y.Żółtowska-Darska „Messi mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem”
Ks. Mieczysław Malinowski „O diabełku, który ośmielił się śmiać”
Rene Goscinny „Mikołajek”
Joanna Porazińska „Szewczyk Dratewka”
Bracia Grimm „Kopciuszek”
Patrycja Zarawska „Angry birds”
J.K. Rowling seria „Harry Potter”
Michał Poznański „Dwa światy”
A.A.Milne „Kubuś Puchatek”
Zofia Fabjanowska-Micyk „Banzai”
Rafał Klimczak „Nudzimisie”
Seria „Minecraft”
Paula Harrison „Magiczni przyjaciele”
Alice Pantermuller „Pamiętnik Zuzy – Łobuzy”
Magdalena Adamska „Spoko poradzę sobie! Niezbędnik nastolatka”
Tove Jansson seria o „Muminkach „
M. Doinet, M. Allag seria „Zwierzęta Oli”
Jan Brzechwa „Pan Kleks”
Grzegorz Kasdepke „Co to znaczy”
Zbigniew Nienacki „Księga strachów”
Bruce Cameron „Był sobie pies”
Holly Webb seria „Zaopiekuj się mną”
Ariane Chottin „Ciekawostki, mały delfin”
Christian Wilsdon „Dumny mały paw”
Agnieszka Chylińska „Zezia i wszystkie problemy świata”
Agnieszka Stelmaszyk seria o „Przytulisku”
Maria Konopnicka „Plastusiowy pamiętnik”
Katarzyna Pakosińska „Malina cud dziewczyna”
Andy Griffiths „65-piętrowy domek na drzewie”
Klasy czwarte:
Alicja w krainie czarów Carroll Lewis
Baśnie Andersena Andersen Hans Christian
Doktor Dolittle Hugh Lofting
Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren
Fajna ferajna Monika Kowaleczko-Szumowska
Felix, Net i Nika (seria) Rafał Kosik
Hania Humorek (seria) Megan Mcdonald
Harry Potter (seria) Rowling J.K.
Jak wytrzymać z moją siostrą Aniela Cholewińska-Szkolik
Karolcia Maria Kruger
Koszmarny Karolek (seria) Francesca Simon
Lewy. Chłopak, który zachwycił świat Yvette Żółtowska-Darska
Mały Książe Antoine de Saint-Exupery
Mikołajek Goscinny Rene, Sempe Jean-Jacques
Najfutbolniejsi Roberto Santiago
Nela i Skarby Karaibów Nela
Nela mała reporterka (seria) Nela
O psie, który jeździł koleją Roman Pisarski
Opowieści z Narnii (seria) C.S. Lewis
Pięć Królestw (seria) Brandon Mull
Straszyć nie jest łatwo Marcin Pałasz
Tajemnica Miłości Martin Widmark, Helena Willis
TZ piaskownicy w świat Grzegorz Kasdepke
Zaopiekuj się mną (seria) Holly Webb
Zapiski Luzaka (seria) Lincoln Peirce
Zosia z ulicy kociej (seria) Agnieszka Tyszka
Trzy przystanki do Teatru Marcin Przewoźniak
Klasy piąte:
13 powodów Asher Jay
Akademia Pana Kleksa Jan Brzechwa
Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery
Baśnie Andersena Andersen Hans Christian
Baśniobór (seria) Brandon Mull
BFG. Bardzo Fajny Gigant Dahl Roald
Biografia Cristiano Ronaldo Yvette Żółtowska-Darska
Biografia Neymar Yvette Żółtowska-Darska
Bon czy ton Grzegorz Kasdepke
Bracia Lwie Serce Astrid Lindgren
Dedektyw Kefirek (seria) Małgorzata Strękowska-Zaremba
Dinopedia Don Lessem Dino
Domek na drzewie (seria) Andy Griffiths, Terry Denton
Droga do domu Bobby Pyron
Dynastia Miziołków Joanna Olech
Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren
Dziennik Cwaniaczka (seria) Jeff Kiney
Felix, Net i Nika (seria) Rafał Kosik
Hania Humorek (seria) Sage Angie
Harry Potter (seria) Rowling J.K.
Hobbit, czyli tam i z powrotem J.R.R Tolken
Ibra chłopak który odnalazł własną drogę Yvette Żółtowska-Darska
Lassie, wróć! Eric Knight
Lewy. Chłopak, który zachwycił świat Yvette Żółtowska-Darska
Magiczne drzewo (seria) Andrzej Maleszka
Mikołajek Goscinny Rene, Sempe Jean-Jacques
Nela mała reporterka (seria) Nela
Niewidzialna gra (seria) Robert Kościuszko
Noga w szufladzie, czyli domowa historia szpiegowska Ewa Nowak
O psie, który jeździł koleją Roman Pisarski
Opowieści z Narnii (seria) C.S. Lewis
Oskar i pani Róża Eric-Emmanuel Schmitt
Piaskowy wilk Asa Linda
Pinokio Carlo Collodi
Podróże marzeń zbiorowe
Spirit Animals (seria) różni autorzy
świat dysku Terry Pratchett
Tajemnice świstakowej polany Podbylska Magda
Wiedźmin Andrzej Sapkowski
Władca Lewawu Dorota Terakowska
Władca Pierścieni (seria) J.R.R Tolken
Z piaskownicy w świat Grzegorz Kasdepke
Za minutę pierwsza miłość Hanna Ożogowska
Zaopiekuj się mną (seria) Holly Webb
Złodziej magii (seria) Sarah Prineas
Zosia z ulicy kociej (seria) Agnieszka Tyszka
Zwiadowcy (seria) John Flanagan
Klasy szóste:
Baśniobór (seria) Brandon Mull
Buntowniczka z pustyni Alwyn Hamilton
Chce się żyć Maciej Pieprzyca
Dary Anioła Cassandra Clare
Delirium Oliver Lauren
Felix, Net i Nika (seria) Rafał Kosik
Girl Online (seria) Zoe Sugg
Gwiazd naszych wina John Green
Harry Potter (seria) Rowling J.K.
Hobbit, czyli tam i z powrotem J.R.R Tolken
Jesienna miłość Nicholas Sparks
Kroniki Archeo Agnieszka Stelmaszyk
Magiczne drzewo (seria) Andrzej Maleszka
Mały Książe Antoine de Saint-Exupery
Olimpijscy Herosi Rick Riordan
Percy Jackson i bogowie olimpijscy Rick Riordan
Pięć Królestw (seria) Brandon Mull
Ponad wszystko Nicole Yoon
Spirit Animals (seria) różni autorzy
Władca Pierścieni (seria) J.R.R Tolken
Zwiadowcy (seria) John Flanagan
Klasy siódme:
13 powodów Asher Jay
Akademia Canterwood (seria) Jessica Burkhart
Apollo i boskie próby (seria) Rick Riordan
GONE (seria) Michael Grant
Harry Potter (seria) Rowling J.K.
Heartland (seria) Brooke Lauren
Igrzyska Śmierci (seria) Suzanne Collins
Jak wytrzymać w szkole i nie zwariować Aniela Cholewińska-Szkolik
jak wytrzymać z dorosłymi i nie zwariować Aniela Cholewińska-Szkolik
Kiedy to czytasz jest już za poźno Pseudonymous Bosch
Mały Książe Antoine de Saint-Exupery
Na ratunek Santi Lauren Brooke
Nowe przygody Mikołajka Jean Jacques Sempe, Rene Goscinny
Opowieści z Narnii (seria) C.S. Lewis
Opowieść Wigilijna Charles Dickens
Spirit Animals (seria) różni autorzy
Zwiadowcy (seria) John Flanagan
Klasy drugie gimnazjum:
13 powodów Asher Jay
Abarat Clive Barker
Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery
Assassin’s Creed (seria) Christie Golden
Biuro detekstywistyczne Lassego i Mai Martin Widmark
Bój pod Wizną Kazimierz Stawiński
Bracia Lwie Serce Astrid Lindgren
Byłam służącą w arabskich pałacach Laila Shukri
Chłopcy z placu broni Ferenc Molnár
Cień Wiatru Carlos Ruiz Zafon
Dary Anioła Cassandra Clare
Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren
Dziennik Cwaniaczka (seria) Jeff Kiney
Felix, Net i Nika (seria) Rafał Kosik
Gwiazd naszych wina John Green
Harry Potter (seria) Rowling J.K.
Heartland (seria) Brooke Lauren
Igrzyska Śmierci (seria) Suzanne Collins
Księga kłamstw Terry Teri
Larry vs Magic. Kiedy rządziliśmy NBA Bird Larry, Magic Johnson Earvin, MacMullan
Mały Książe Antoine de Saint-Exupery
Manga Tsugumi Ohba, Takeshi Obata
Messi. Uwierz w siebie Casullo Martin, Messi Leo
Metro 2033 Dmitry Glukhovsky
Michael Jordan Życie Lazenby Roland
Morze spokoju Katja Millay
Most do Terabithii Paterson Katherine
Nekroskop Brian Lumley
O psie, który jeździł koleją Roman Pisarski
Opowieści z Narnii (seria) C.S. Lewis
Opowieść Wigilijna Charles Dickens
P.S. J like you Kasie West
Pamiętnik Księżniczki Meg Cabot
Pamiętnik Narkomanki Barbara Rosiak
Pax Pennypacker Sara
Pax (seria) Larsson Asa, Korsell Ingela
Pazdan – chłopak, który gra całym sercem Yvette Żółtowska-Darska
Ponad wszystko Nicole Yoon
Przebaczenie Lauren Kate
Romeo i Julia William Shakespeare
Septimus Heap Sage Angie
Serce na… Łapie Agata Długołęcka-Kolwas
Szatan z siódmej klasy Kornel Makuszyński
The Walking Dead Kirkman Robert, Bonansinga Jay
To Stephen King
W pustyni i piuszczy Henryk Sienkiewicz
Wiedźmin Andrzej Sapkowski
Więzień Labiryntu (seria) James Dashner
Zła dziewczyna Beata Ostrowicka
Zostań, jeśli kochasz Forman Gayle
Zwiadowcy (seria) John Flanagan
Klasy trzecie gimnazjum:
13 powodów Asher Jay
Baśniobór (seria) Brandon Mull
Bez mojej zgody Jodi Picoult
Bracia Lwie Serce Astrid Lindgren
Confess Colleen Hoover
Dary Anioła Cassandra Clare
Demian Hermann Hesse
Dwanaście prac Herkulesa Agata Christie
Dziady Adam Mickiewicz
Głębia Challengera Neal Shusterman
GONE (seria) Michael Grant
Gwiazd naszych wina John Green
Harry Potter (seria) Rowling J.K.
Hobbit, czyli tam i z powrotem J.R.R Tolken
Igrzyska Śmierci (seria) Suzanne Collins
Java. Podstawy Horstmann Cay S
Komórka Stephen King
Krótka historia czasu Stephen Hawking
Lśnienie Stephen King
Mały Książe Antoine de Saint-Exupery
Metro 2033 Dmitry Glukhovsky
Miecz lata Rick Riordan
Miłosierdzie Gminy Maria Konopnicka
Mocniejsza niż śmierć Lidia Czyż
Moje miejsce na ziemi Carole Matthews
Nevermore Kelly Greagh
Nie kończąca się historia Michael Ende
Niezgodna (seria) Veronica Roth
Noc Świetlików Elżbieta Rodzeń
Orły Imperium (seria) Simon Scarrow
Pamiętnik Narkomanki Barbara Rosiak
Pinokio Carlo Collodi
Ponad wszystko Nicole Yoon
Sherlock Holmes Arthur Conan Doyle
Skok Janet Evanovich
Sługa Magii Mercedes Lackey
Szeptem Becca Fitzpatrick
Szklany Tron Sarah J. Maas
Szóstka Wron Leigh Bardugo
Szukając Alaski John Green
Święta milośniczek czekolady (seria) Carole mathews
Tajemnica czlowieka z blizną Paweł Berpewicz
Telefon od Anioła Guillaume Musso
To Stephen King
Trylogia czasu (seria) Gier Kerstin
Trzy metry nad niebem Federico Moccia
Wiedźmin Andrzej Sapkowski
Więzień Labiryntu (seria) James Dashner
Władca Pierścieni (seria) J.R.R Tolken
World of Warcraft Christie Golden
Wszystkie jasne miejsca Jeniffer Niven
Wybrani C.J. Dougherty
Z mgły zrodzony Brandon Sandreson
Zaginięcie Remigiusz Mróz
Zwiadowcy (seria) John Flanagan

Dziękujemy za Wasze pomysły !!!
Organizatorki akcji w szkole:
Edyta Barczyńska, Agnieszka Włoczkowska, Anna Sępińska