Podsumowanie Tygodnia Bezpieczeństwa w Sieci

W dniach 8-12 lutego 2021 r. Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2 aktywnie włączył się w organizację akcji Tydzień Bezpieczeństwa w Sieci. 9 lutego dodatkowo świętowaliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu.

Nasze działania były zaplanowane na cały tydzień. Szkolnymi koordynatorami zostali następujący nauczyciele: pani Alicja Górska oraz pani Małgorzata Maciak.

Harmonogram przygotowany przez koordynatorów zakładał wykonanie przez każdą klasę następujących zadań:

1. Klas 1-3 – wprowadzenie w tematykę bezpieczeństwa w internecie z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przesłanych przez organizatorów oraz nauczyciela koordynującego.
  2. Klasy 1 – przygotowanie plakatu – „Mój własny emotikon lub emotka klasowa”.
  3. Klasy 2 – przygotowanie plakatu – „Jak wyobrażasz sobie Strażnika Internetu?”
  4. Klasy 3 – przygotowanie modelu przestrzennego –„Jak wyobrażasz sobie wirusa komputerowego?”
  5. Klasy 4-8 – godzina do dyspozycji wychowawcy na temat aktywności dzieci i młodzieży na portalach społecznościowych oraz zagrożeń związanych z zamieszczaniem w sieci informacji o sobie. Temat w klasach 4-6: Lekcja bezpieczeństwa, w klasach 7-8 : Mój wizerunek on-line. Lekcje w oparciu o materiały przekazane przez organizatora i koordynatora projektu.
  6. Klasy 4 – warsztaty w ramach edukacji medialnej dotyczące korzystania z teksów kultury w internecie – prowadząca: pani Monika Suchecka.
  7. Klasy 5 – w ramach lekcji informatyki nowe logo DBI – publikacja najciekawszych prac na internetowej stronie naszej szkoły.
  8. Klasy 6 – w ramach lekcji informatyki plakaty o DBI – publikacja najciekawszych prac na internetowej stronie naszej szkoły.
  9. Klasy 7 – w ramach lekcji informatyki quiz o bezpieczeństwie w sieci na Dysku Google lub krzyżówka o bezpieczeństwie w sieci w edytorze tekstu – publikacja najciekawszych prac na internetowej stronie naszej szkoły.
  10. Klasy 8 – przygotowanie prezentacji na temat cyber-bezpieczeństwa –  prezentacja prac we wszystkich klasach 4-7 w ramach lekcji informatyki.

No i udało się!!

Wszystkie zadania zostały wykonane. Każdy uczeń już wie, że:

ŚWIADOMIE + ODPOWIEDZIALNIE = BEZPIECZNIE

Świadomy użytkownik internetu jest mniej narażony na negatywne konsekwencje korzystania z sieci, a odpowiedzialne korzystanie z nowych technologii przyczynia się do budowania lepszego, bezpieczniejszego środowiska online dla nas wszystkich!

Wprawdzie dopiero zaczynają swoją przygodę z programem Scratch – a już programują 🙂

Klasa 4a

Klasa 4b

Filip Fałek

Bartek Godoń

Szymon Góraj Miłosz Jabłoński
Szymon Horzempa Adam Iwanowski:
Ksawery Gmitruk Dominik Kisiel
Olek Krajewski Kacper Kowalski

Quizy o bezpieczeństwie – SPRAWDŹ SIĘ !

Julita Sulik klasa 7g Anna Tryniszewska 7f
Oliwia Szymańska 7f Joanna Marciniak 7c
Zuzanna Wojtas 7f Jakub Mądrzycki 7e
Gabriela Gawrońska 7f Otylia Olszuk 7e

Krzyżówki o bezpieczeństwie – SPRAWDŹ SIĘ !

Franciszek Bulkowski 7B Marcel Makowski 7g

Prezentacje o bezpieczeństwie w sieci

Bartosz Sankowski 8c Małgosia Adach 8a
Gabriela Bulkowska 8e Kuba Gajek 8e