ORZEŁ BIAŁY

28 listopada w grodziskim Centrum Kultury, w ramach Szkolnej Sceny Talentów, odbył się koncert „Orzeł Biały”, w którym wystąpili uczniowie naszej szkoły.
Koncert zaszczyciło wielu widzów, sala kinowa była pełna. Między innymi na widowni zasiedli p. Burmistrz Grzegorz Benedykciński oraz p. Dyrektor Biura do Spraw Oświaty Ewa Burzyk.
Na początku spotkania p. Dyrektor Danuta Pokropek powitała wszystkich serdecznie, po czym zaprosiła na scenę emerytowanego księdza proboszcza z parafii Miłosierdzia Bożego Adama Szczygielskiego i uroczyście wręczyła gościowi odznakę Przyjaciela Szkoły nr 2. Następnie p. Robert Dziekański, pomysłodawca oraz reżyser koncertu, wygłosił kilka słów wprowadzenia do programu i zaprosił wszystkich do jego oglądania. Światło przygasło… i zaczęła się magia.
Uczniowie naszej szkoły zabrali nas w niezwykle wzruszającą podróż w czasie. Podziwialiśmy taniec biało-czerwonej flagi. Zobaczyliśmy Galla Anonima opiewającego w swej kronice piękno słowiańskiej ziemi. Byliśmy świadkami przekazania przez Krzyżaków dwóch nagich mieczy w ręce rycerstwa polskiego. Śpiewaliśmy Bogurodzicę, ruszaliśmy w bój z kosynierami i z oddziałami marszałka Piłsudskiego. Widzieliśmy, jak Biały Orzeł odpiera atak trzech czarnych, zaborczych… Słuchaliśmy płomiennego przemówienia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Szliśmy na wojnę, modliliśmy się z więźniami obozu koncentracyjnego i walczyliśmy o wolną od okupanta Warszawę… Wspominaliśmy ciężki czas stanu wojennego i radosny – powrotu demokracji w Polsce. W podniosłym finale wszyscy artyści przypomnieli nam, że „…póki Polska żyje w nas, póty nie zginie”.
Wszystkie te ważne treści ubrane zostały w niezwykłą formę śpiewu, tańca, recytacji, baletu. Nie sposób wymienić wszystkich artystów, których na scenie pojawiło się wielu – a wśród nich śpiewający Yaryna Fedysh. Krystian Embradora, Ola Małek i Andrzej Placek, przepięknie tańczące dziewczęta z klasa 5F, których przygotowania podjęła się pani Beata Rosińska i wiele, wiele innych niezwykle zdolnych młodych ludzi. Widownia nagrodziła wykonawców owacją na stojąco.
Po finale artyści przygotowali dla P. Dziekańskiego niespodziankę – złożyli mu życzenia urodzinowe i gromko ,ze wsparciem całej sali, odśpiewali „Sto lat”. Natchniony reżyser nie krył wzruszenia i dumy ze swych artystów.
Wychodzący goście obdarowani zostali uroczymi bombkami. Każdej z nich towarzyszyła karta ze szczególnymi życzeniami – jedną z fraszek, które napisali uczniowie naszej szkoły, biorąc udział w konkursie literackim „100 na 100”.
Gratulujemy pięknego i wzruszającego występu zarówno artystom, jak i pomysłodawcy koncertu „Orzeł Biały” i cieszymy się, że obchodząc setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, mogliśmy wrócić myślą do ważnych i podniosłych chwil z bogatej, niełatwej historii naszego kraju.
Za piękne zdjęcia z naszego koncertu dziękujemy Panu Marcinowi Masalskiemu.