Mistrzostwa Polski w szachach

W dniach 5-12 stycznia 2019 r. odbyły się Szkolne Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach. Tym razem impreza gościła w Pokrzywnej (woj. opolskie), na zlecenie Polskiego Związku Szachowego zorganizował ją UKS Gekon Nysa.

Zawodnicy rywalizowali w grupach wiekowych do 7 lat, do 9, do 11, do 13, do 15 i do 17 lat, oddzielnie chłopcy i dziewczęta. W tego typu oficjalnych zawodach stosuje się system rozgrywek 7, 9 lub 10-rundowy (zależnie od liczności grup), każdy zawodnik ma na rozegranie jednej partii 90 minut i dodatkowo 30 sekund na posunięcie. Najdłuższa partia naszego zawodnika (Kajetana) trwała dokładnie 4 godziny. Przy takim tempie gry rozgrywa się zwykle 1 partię dziennie – w naszym przypadku rundy zaczynały się o 9:30 i trwały do obiadu lub nawet dłużej. Grupy 9- i 10-rundowe miały też dni „podwójne”.

W 6-osobowej reprezentacji Grodziska Mazowieckiego znalazło się czworo uczniów naszej szkoły:

Gosia Kicińska została Szkolną Mistrzynią Polski do lat 7

– Michał Daniszewski zajął 18. miejsce do lat 9

– Kajetan Paschke – 15. miejsce do lat 11

– Magda Kicińska – 7. miejsce do lat 13

Grodzisk Mazowiecki reprezentowali jeszcze dwaj zawodnicy UKS Szachowa Dwójka:

– Michał Bombiński (Przedszkole nr 4) – Szkolny Wicemistrz Polski do lat 7

– Miłosz Kalisz (Szkoła Podstawowa nr 1) – 16. miejsce do lat 13