?MALI uczniowie idą do szkoły?

Społeczność naszej szkoły kilkakrotnie brała udział w projektach edukacyjno-pomocowych UNICEF-POLSKA. Również w tym roku szkolnym chcemy się włączyć w działalność na rzecz potrzebujących dzieci.

PROJEKT ?MALI uczniowie idą do szkoły? jest odpowiedzią na sytuację dzieci w tym kraju. Niski wskaźnik upowszechnienia edukacji rzutuje na całe życie mieszkańców Mali. Celem akcji jest uświadomienie dzieciom
i młodzieży w Polsce jak wygląda kwestia dostępu do edukacji na świecie, jakie są przyczyny tego, że nie wszystkie dzieci mogą się uczyć i co robi UNICEF, by z tym walczyć.

CELE PROJEKTU:

Zapoznanie dzieci z tematem dostępu do edukacji na świecie, w tym szczególnie sytuacji dzieci w Mali.

Kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego.

Zebranie środków finansowych na edukację dzieci w Mali.

ETAPY REALIZACJI PROJEKTU:

Zajęcia edukacyjne Specjalnie przygotowane materiały, w tym prezentacje i filmy, umożliwią przeprowadzenie ciekawych zajęć, podczas których uczniowie zrozumieją, na czym polegają problemy mieszkańców krajów rozwijających się,
a także dowiedzą się, jak można im zaradzić.
Przygotowanie książek ? po zapoznaniu się z sytuacją rówieśników w Mali, uczniowie zaangażują się w pomoc dzieciom z tego kraju. Każdy przygotuje swoją własną książkę. Książki są różne, a więc i te autorstwa dzieci mogą przybrać oryginalną formę. Może to być krótkie opowiadanie, bajka, opowieść, a nawet komiks. Wszystko zależy od dziecięcej wyobraźni. Książki można wykonać dowolną techniką, a wystarczą podstawowe artykuły piśmiennicze (bloki, zeszyty, kartki, długopisy i kredki), by je przygotować. Samodzielne wykonane ilustracje dodatkowo wzbogacą książkę.

?Dzień Książki dla Afryki? – podczas specjalnie przygotowanej w placówce imprezy wszystkie stworzone przez uczniów książki zostaną zaprezentowane,
a zaproszeni goście będą mogli zabrać do domu wybraną przez siebie pozycję
w zamian za przekazanie darowizny na rzecz dzieci w Mali.

Ten dzień to też okazja, by wszystkie nieużywane przez nas książki, które mamy w domach przynieść do szkoły i zorganizować wielki kiermasz.
Każdy z zaproszonych do placówki gości będzie mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie i w zamian za darowiznę na rzecz dzieci wrócić do domu z nową książką.

Konkurs na najciekawszą książkę ? integralnym elementem projektu jest konkurs. Każda placówka, która zgłosi swój udział w projekcie, może wysłać jedną wybraną książkę, która została przygotowana przez ucznia. Jury konkursu oceni nadesłane prace i wybierze najciekawszą książkę. Każdy ma szanse zaskoczyć nas swoją wyobraźnią. Nagrodą w konkursie jest wizyta w szkole Ambasadora Dobrej Woli UNICEF ? Artura Żmijewskiego.

Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do zaangażowania się w projekt. Prosimy osoby, które zechcą własnoręcznie przygotować książkę, aby zgłosiły się do swoich wychowawców. Będziemy bardzo wdzięczni Rodzicom za wspieranie swych dzieci ? zachętą, dobrą radą, pomocą w wykonaniu książek.

Koordynator ? Anna Rybak