LICZBY RZĄDZĄ ŚWIATEM!!!

W ramach innowacji pedagogicznej „Myślę logicznie, liczę praktycznie” uczniowie klasy 5c mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie : Co by było gdyby na świecie  nie było liczb?

 

Oto niektóre ich odpowiedzi:

Gdyby nie było liczb na świecie nie umiałbym liczyć, nie poznałbym co to godzina, data czy temperatura powietrza. Bez liczb nie rozwinęłyby się nauki takie jak: matematyka, geometria, fizyka, astronomia itp. Dzięki liczbom korzystamy z komputera, nawigacji, dowiadujemy się jakie wysokości mają szczyty górskie, gdzie są najgłębsze wody świata, ile ludzi żyje na Ziemi, ile jest krajów, kontynentów i planet. Bez liczb nie rozwijałyby się nowe technologie. Matematyka jest wszędzie i bez niej nie da się żyć. Ułatwia nam wiele spraw, choćby jakie ilości produktów użyć do pieczenia babeczek. Jednym zdaniem – jak to Pani zawsze mówi- matematyka rządzi.
Jakub Bednarski
Gdyby na świecie nie było liczb nie moglibyśmy niczego policzyć ani niczego zmierzyć. Nie moglibyśmy liczyć upływającego czasu, a więc nie wiedzielibyśmy jaką mamy datę lub która jest godzina. Nie wiedzielibyśmy ile mamy lat. Nie moglibyśmy poznać żadnych wymiarów, co oznaczałoby brak jakiejkolwiek wiedzy na temat odległości np. pomiędzy miastami.Nie mielibyśmy pojęcia o prędkości. Nie moglibyśmy też niczego sprzedać ani kupić, ponieważ nie byłoby pieniędzy ani cen. Świat bez liczb wyglądałby zupełnie inaczej niż dziś. Świat bez liczb to świat bez cywilizacji.
Szymon Bichta
Gdyby na świecie nie było liczb wtedy nie moglibyśmy odmierzać upływu dni i lat. Nie byłoby kalendarza, ponieważ nie umielibyśmy odczytać na nim dat, ani telefonów, ponieważ nie moglibyśmy zapisać ich numerów. Nie  byłoby matematyki oraz innych nauk. Nie wiedzielibyśmy co i ile kosztuje, nie umielibyśmy zapłacić za coś w sklepie, nie wiedzielibyśmy ile ważymy, o ile od siebie oddalone są miejscowości. Jesteśmy szczęśliwcami ponieważ znamy liczby, które porządkują nam świat, bez nich zapanowałby ogromny nieład.
Jakub Grochowski
Gdyby nie było liczb to:
– nie można byłoby mierzyć, odczytywać czasu, liczyć rzeczy,  ważyć,
– nie byłoby pieniędzy,- większości nauk w tym lekcji matematyki 🙂
– nie byłoby kalkulatorów, liczydeł, elektroniki, większości wynalazków, odkryć, budownictwa, kodu kreskowego, map, numerów bloków, domów,  numerów stron, prób np. srebra, złota, numerów telefonów,  internetu,  radia,  telewizji.
Jednym słowem nie byłoby niczego 🙂
Adam Zaręba
Gdyby na świecie nie było liczb wtedy  nie mogli byśmy  odmierzyć upływu dni i lat, nie było by telefonów czy kalkulatorów, nie były by numerowane domy czy bloki, nie było by pieniędzy a nawet matematyki i innych przedmiotów. Książki i czasopisma nie posiadały numerowanych strony . Nie wiedzieli byśmy która godzina więc bez liczb ludzie by nie umieli sobie poradzić. Bo liczby są na każdym kroku . Dlatego MATEMATYKA to najlepszy przedmiot na świecie .
Zuzanna Pawłowska
Gdyby na świecie nie byłoby liczb nie wiedzielibyśmy jaka jest godzina, nie wiedzielibyśmy ile kosztuje dany produkt i ile waży. Nie mielibyśmy jak zadzwonić do innych, lub się z nimi skontaktować na odległość. Nie wiedzielibyśmy w jakiej klasie jesteśmy. Nie wiedzielibyśmy ile elementów mają puzzle. Nie wiedzielibyśmy jaki rozmiar mają ubrania i my sami nie wiedzielibyśmy jaki mamy rozmiar.
Mikołaj Niedźwiecki
Gdyby nie było liczb na świecie żyłoby się bardzo ciężko,  panował by chaos. Ciężko by było określić datę, godzinę, to ile mamy lat. Nie wiedzielibyśmy ile lekarstwa przyjąć, ile zrobić zakupów, nie było by wypłaty, środków płatniczych, nie można by było wskazać odległości. Nie działały by telefony i komputery. Liczby i matematyka są z nami na każdym kroku od zawsze i pomagają nawet kiedy nie myślimy o nich -są niezbędne do życia.
Aleksandra Majewska
A to krótkie opowiadanie uczennicy (lubiącej pisać 🙂 )
W sobotę rano obudziły mnie krzyki dobiegające z salonu. Potem do pokoju wbiegł mój brat, który twierdził że wszystkie liczby z całego świata wciągnęła jakaś czarna dziura . „Maja na świecie nie ma liczb !” powiedział. „Znowu ci się coś przyśniło ?” – powiedziałam śpiąco. „Sama zobacz”. Poszłam więc do salonu, by przekonać się czy mój brat mówił prawdę. Kiedy weszłam do salonu… na świecie na prawdę nie było liczb! Matematyka to najlepszy przedmiot w szkole, a teraz nawet nie mogłam pojechać do szkoły, by się jej uczyć, bo nie było rozkładu jazdy autobusów. Ale to nie koniec. Gdy mama to zobaczyła, aż zemdlała, a tata próbował zgadnąć która godzina…..Nie mogliśmy do nikogo zadzwonić, bo numery składają się z liczb, a ich nie było. Mało tego, nie było nawet wiadomo jaki dziś dzień, a nasz brat cioteczny miał dziś urodziny, a my o nich zapomnieliśmy. Na to wszystko przyszedł kurier z prezentem dla naszego brata ciotecznego, a my nie mogliśmy mu zapłacić bo pieniądze były wtedy zwykłymi papierkami…. i w tym momencie się obudziłam, to był sen, a matematyka i liczby pozostaną z nami już na zawsze….
Maja Cyronek