Lekcja on-line prosto z Centrum Nauki Kopernik

10.12. bieżącego roku klasy IV e, VI b, VI c, VI d i VI h wraz z wychowawczyniami wzięły udział w bezpłatnych, interaktywnych zajęciach w ramach programu „Nauka dla Ciebie” przygotowanych przez edukatorów Centrum Nauki Kopernik pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Tego typu spotkania są skierowane do uczniów mieszkających w małych miejscowościach (poniżej 130 tys. mieszkańców), gdzie dostęp do oferty edukacyjnej i centrów nauki jest ograniczony.

Młodzież z naszej palcówki miała okazję i przyjemność wziąć udział w lekcji poświęconej ciśnieniu. Aby móc uczestniczyć aktywnie w zajęciach, musiała się do nich wcześniej przygotować, gromadząc odpowiednie rekwizyty. Lekcję poprowadzili dla nas Lila i Krzysztof, którzy to w zabawny i humorystyczny sposób przybliżyli zagadnienia związane z ciśnieniem oraz wykorzystaniem słynnego urządzenia zwanego półkulami magdeburskimi. Owe metalowe półsfery umożliwiły wykonanie słynnego doświadczenia przeprowadzonego przez Ottona von Guericke w 1654 r. w Magdeburgu. Wykorzystano w nim dwie półsfery metalowe o średnicy 42 cm każda, o starannie zeszlifowanych krawędziach. Półkule zostały dociśnięte do siebie i uszczelnione, następnie wypompowano z ich środka powietrze. Okazało się, że do rozerwania tak powstałej kuli potrzebne było 16 koni. Była to widowiskowa demonstracja istnienia ciśnienia atmosferycznego.

Uczniowie z dużym przejęciem i zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu, wykonując doświadczenia we własnych domach. Takie działanie pozwoliło na sprawdzenie teorii w praktyce oraz samodzielne dochodzenie do rozwiązań.

Mimo że momentami nowoczesne technologie płatały nam figle, to spotkanie musimy zaliczyć do udanych. Z niecierpliwością czekamy jednak na powrót do rzeczywistości sprzed pandemii. Mamy nadzieję, że kolejne tego typu lekcje, odbędą się już w Centrum Nauki Kopernik.