Lekcja historii, na którą czekaliśmy

W dniu 2 czerwca 2017 roku gościliśmy w naszej szkole Edukatorów z Instytutu Pamięci Narodowej. Klasy szóste i piąte, a także zaproszone klasy szóste ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Grodzisku Mazowieckim spotkały się w sali widowiskowej Centrum Kultury, aby pogłębić wiedzę z najnowszej historii Polski i Europy.

Wykład przygotowany w formie multimedialnej prezentacji pn. „Gwiaździsta Eskadra” poprowadził dr Tomasz Ginter. Następnie w szkole uczniowie wzięli udział w rozgrywkach na wielkoformatowych grach „303 – 1940 Bitwa o Anglię” i „7 – w obronie Lwowa”. Po szkoleniu każdy uczeń otrzymał grę planszową, w którą mógł zagrać ze swoją koleżanką lub kolegą z ławki. Gry „303” oraz „7” są współczesnymi grami strategiczno – losowymi, w które można zagrać nawet podczas krótkiej przerwy w szkole. Klasy, które już skończyły zajęcia z grami, przechodziły dalej i oglądały wystawę dotyczącą najnowszej historii Europy, jej zmian geograficzno – politycznych i rozmawiały na temat ważnych wydarzeń w naszej historii. Na koniec uczniowie otrzymali wskazówki, gdzie można znaleźć opisane i zaprezentowane w nowoczesny sposób materiały przygotowane przez Dział Edukacji w IPN:

  • Aplikacja mobilna Polska1918-89.pl
  • Portal Pamięć.pl ( pamiec.pl )
  • Kod qr do pobrania na urządzenia mobilneSkładamy ogromne podziękowania dla Panów dr Tomasza Madeja, Mateusza Marka i Łukasza Pogody z Instytutu Pamięci Narodowej za poprowadzenie całodniowej lekcji historii dla naszych uczniów.

Edyta Morwińska