Klasa 4E na filmie pt. „W głowie się nie mieści”

Wszystkie nasze emocje są ważne, to naprawdę OK, że przez jakiś czas jesteś smutnyklasa 4E na filmie pt. „W głowie się nie mieści”.

Na ostatniej godzinie wychowawczej uczniowie klasy 4E obejrzeli na Zoomie niezwykle interesujący film pt.”W głowie się nie mieści”. Zasiedliśmy w swoich domach przed komputerami z przekąskami oraz napojami i przez chwilę poczuliśmy atmosferę kina 🙂

Bohaterką opowieści jest jedenastoletnia dziewczynka Riley, która przeprowadza się wraz z rodzicami do innego miasta. Nowa szkoła, nowi znajomi, brak ukochanych przyjaciół i dość spartańskie warunki w nowym domu sprawiają, że Riley czuje się zagubiona i nieszczęśliwa. W jej głowie panuje chaos i ma duże trudności w zaaklimatyzowaniu się w nowym środowisku.

My dzisiaj także doświadczamy różnych trudnych emocji związanych ze zdalną nauką, naszym zdrowiem, niepewnością co do przyszłości. Film pomaga nam zrozumieć, że wszystkie nasze emocje są ważne, że można je rozumieć i że wszystkie mogą być nam pomocne, a próba uciszenia jednej powoduje kłopoty z innymi. Film daje nam cenną lekcję, że „To naprawdę OK, że przez jakiś czas jesteś smutny”.

Tak jak u wszystkich ludzi, zachowaniami Riley kierują emocje – Radość, Strach, Gniew, Odraza oraz Smutek. Mieszkają one w Centrum Dowodzenia w umyśle Riley. Poznajmy je lepiej.

Gdy spotykamy Riley, jej emocją przewodnią jest Radość, która robi wszystko, by utrzymać pozytywną atmosferę. Stara się zminimalizować to, co nieprzyjemne lub niebezpieczne. Radość nie chce dopuszczać do Riley smutku. Ilekroć dziewczynka poczuje się źle, Radość natychmiast ją rozwesela. Jednakże wysiłki Radości przestają być skuteczne, kiedy Riley doświadcza kryzysu związanego ze zmianą miejsca zamieszkania. Wtedy w Centrum Dowodzenia zaczyna panować chaos: Gniew, Strach i Odraza przejmują dowodzenie, a Radość i Smutna gubią się gdzieś w umyśle Riley.

Lubimy kiedy wszyscy wokół nas są weseli. Trudno nam znieść smutek naszych bliskich, a także nasz własny. A przecież nie wszystko w życiu jest radosne: utrata przez Rily przyjaciół, zmiana szkoły i miejsca zamieszkania, to sytuacje, w których adekwatną reakcją jest właśnie smutek, a nie radość. Przeżywanie tej emocji nie stanowi wtedy dla nas zagrożenia. Pod koniec filmu Smutna przejmuje ster, a mieszanka wspomnień sprawia, że Riley opowiada rodzicom o swoich trudnościach. Tym samym, smutek zostaje zaakceptowany i przeżyty. Dziewczynka płacze, ale czuje ulgę oraz wsparcie i miłość swoich rodziców.

Gniew jest trudną emocją, ale ważną, dba o nasze granice i potrzeby. Zmobilizuje nas do wyrażenia sprzeciwu, kiedy ktoś nas krzywdzi, wyśmiewa się z nas lub obraża. Jednak niekontrolowany może wywołać zachowania agresywne. Dobrze jest zapoznać się ze sposobami radzenia sobie z gniewem.

Strach dba o to, żeby Riley nie zrobiła sobie krzywdy. Choć nie wygląda, jest jak osobisty ochroniarz dziewczynki ostrzegający ją przed zagrożeniami. Chroni np. przed potknięciem się o przeszkodę na domowej podłodze.

Odraza ostrzega przed tym, co jest trujące i szkodliwe. Nie pozwoli zjeść zepsutej żywności, która zaszkodziłaby naszemu zdrowiu.

Joanna Malinowska