Klasa 3d uwalnia wyleczone jeżyki

Od kilku lat prowadzimy w Waszej szkole różne formy edukacji przyrodniczej i ekologicznej. W ubiegłym roku szkolnym odbyło się kilka spotkań poświęconych jeżom i innym chronionym gatunkom, które nasi uczniowie mogą spotkać w drodze do szkoły. 

W ostatni weekend, w  ramach działań wspierających bioróżnorodność przyrodniczą naszego, miasta miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. We współpracy z organizacjami pozarządowymi (Fundacją Primum/Jeżurkowo oraz Fundacją W Podróży / www.polaimichalwpodrozy.pl) – uczniowie z klasy 3d Waszej szkoły wypuścili w Grodzisku 5 jeży uratowanych po kolizjach i wyleczonych po chorobach. 

Jeże przyjechały do nas z Fundacji Jeżurkowo bezpiecznie ukryte w kartonach wypełnionych sianem – podziękowania dla Pana Wojciecha Chmieleckiego z Ekopatrolu, zastępcy komendanta Straży Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim. 

Na miejscu zbiórki przy ul. Okrężnej, mimo deszczu stawili się licznie uczniowie z 3d wraz z rodzeństwem i rodzicami. Wszyscy dzielnie, w skupieniu i euforii pomagali transportować jeże w kartonach do pobliskiego lasku. 

Jeże były ciekawe nowego miejsca i po przekąsce z kociej karmy zaczęły szukać sobie u nas nowego domu. Mamy nadzieję, że spotkają je u nas same dobre rzeczy i zobaczymy je ponownie na wiosnę! 

Wydarzenie zostało zorganizowane przez klasę Pani Sylwii Maciak oraz ze wsparciem organizacyjnym Urzędu Miasta. A Ty? Czy lubisz jeże? 

 Paweł Szustakiewicz  www.polaimichalwpodrozy.pl 

 Informacje o Partnerach: 

  1. Fundacja Primum / Jeżurkowo

Nasz maleńki ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt działa od marca 2011, kiedy otrzymaliśmy zezwolenie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, na jego prowadzenie. Co prawda nasze życie z jeżami splotło się już nieco wcześniej… ale od tego dnia zaistnieliśmy formalnie na liście ośrodków. 

Każdy jeż, który trafia do Jeżurkowa,  spędza jakiś czas w szpitaliku – czasami wystarcza sama obserwacja, czasami proces leczenia trwa jakiś czas.  Następnie wyleczony jeż trafia do zagrody zewnętrznej, żeby przypomnieć sobie, albo się nauczyć całkiem od nowa, jak żyć w dziczy. W zagrodzie zewnętrznej jeże żyją w kontrolowanej wolności. Nie mają kontaktu z ludźmi, żyją własnym jeżowym życiem. Od pełnej wolności zagroda różni się tylko tym, że codziennie pojawia się jedzenie, a jeże mają przygotowane miejsca do wypoczynku i spania. 

Kolejnym krokiem jest uwolnienie pensjonariusza – jeż udaje się „na swoje” … a my całkowicie tracimy z nim kontakt. 

Więcej na: 

http://jezurkowo.primum.org.pl/ 

https://www.facebook.com/Jezurkowo/ 

 Fundacja W Podróży / www.polaimichalwpodrozy.pl 

To grodziska podróżująca rodzina, która z perspektywy dzieci poznaje świat. Pola i Michał są ambasadorami kilku zagrożonych gatunków (m.in. orangutanów, niedźwiedzi księżycowych czy łuskowców) współpracując z organizacjami w Azji i Afryce. 

W drodze do szkoły czasami widzieliśmy rozjechane jeże na drodze i zastanawialiśmy się jak możemy im pomóc …