Jesteśmy Mistrzami Polski !!!

Scrabbliści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Grodzisku Mazowieckim Mistrzami Polski! Sukces naszego Szkolnego Klubu Scrabble podczas XV Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół w SCRABBLE – Kutno 2017

26 maja 2017 r. po raz trzeci wzięliśmy udział w Ogólnopolskich Mistrzostwach Scrabble. Na tym wielkim Turnieju spotkało się 114 zawodników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Zmierzyli się oni tradycyjnie w trzech kategoriach wiekowych. Szkołę Podstawową nr 2 reprezentowały w tym roku dwie drużyny:

Marta Zwolińska z klasy 6b i Zuzanna Rytel-Kuc z klasy 6a (zdobywczynie 3 miejsca w Ogólnopolskim Turnieju Scrabble w roku 2016)

oraz Maciej Zwoliński z klasy 4a i debiutująca na tak dużej imprezie – Lena Rytelewska z klasy 4e.

Otwarcie zawodów było bardzo uroczyste i dokonali go dyrektor Gimnazjum nr 2 oraz przedstawiciel władz Kutna. Następnie sędzia Polskiej Federacji Scrabble, p.Maciej Śliwa przypomniał graczom wszystkie najważniejsze reguły gry i regulamin turnieju. Przez cały czas rozdzielał zawodników do kolejnych rund, sumował wyniki graczy i czuwał nad sprawnym przebiegiem rozgrywek, aby spośród wszystkich szkół wyłonić na koniec MISTRZÓW POLSKI.

Do zmagań o tytuł Mistrza Polski w kategorii szkół podstawowych stanęło 27 dwuosobowych drużyn z całego kraju. Każdy zawodnik musiał rozegrać pięć rund, z których każda trwała koło 50 minut .

Maraton pięciu rozgrywek Scrabble był dość uciążliwy. To prawie pięć godzin skupienia i pełnej koncentracji, ale naszych graczy nie opuszczał dobry nastrój (zapraszam do obejrzenia fotorelacji z turnieju w Kutnie).

Podczas gdy moi podopieczni zmagali się z kolejnymi rywalami z innych podstawówek, ja wzięłam udział w szkoleniu aby w przyszłości móc jeszcze lepiej uczyć tej fascynującej gry w naszym Szkolnym Klubie Scrabble.

Już po trzeciej rundzie drużyna naszych starszych scrabblistek znalazła się na 3 pozycji rankingu za drużyną z Kutna i Warszawy. Jednak naprawdę wielkie emocje zaczęły się po czwartej rundzie, kiedy to Marta i Zuzia zaczęła prowadzić wraz z drużyną z Kutna jednym dużym punktem nad resztą drużyn. Wiedziałam, że po zeszłorocznym turnieju w Kutnie, w którym dziewczyny zdobyły 3 miejsce i po udanym występie w Ogólnopolskim Turnieju Scrabble w Warszawie (gdzie Marta Zwolińska zajęła pierwsze miejsce wśród dzieci ze szkół podstawowych, a Zuzia Rytel ? Kuc trzecie miejsce na podium), te dwie młode scrabblistki mają apetyt na najwyższe miejsce na podium.

Ostatnia rozgrywka podniosła poziom adrenaliny nie tylko u naszych reprezentantek, ale również (a może przede wszystkim) u mnie i towarzyszących nam rodziców Maćka i Marty. Zuzia i Marta obie wygrały ostatnią rundę i w ten sposób wygrały 9 spośród 10 meczy wyprzedzając kolejną drużynę o 2 duże punkty (kolejna drużyna miała 7 wygranych rund na 10 rozegranych) Tym samym potwierdziły swój poziom i udowodniły, że zeszły rok to nie był przypadek, zdobywając statuetkę Mistrza Polski w Scrabble dla naszej szkoły, medale i inne cenne nagrody. Druga nasza drużyna też dzielnie się spisała? zajęła 12 miejsce na 27 startujących drużyn (warto wspomnieć, że Maciek Zwoliński wygrał wszystkie 5 rund, które rozegrał! ? czyżby planował pójść w ślady siostry?).

Turniej w Kutnie jak zwykle przygotowany był bardzo profesjonalnie i z wielkim sercem. Zarówno organizatorki p. Renata Chodorowska i p. Małgorzata Sieradzon jak i uczniowie ? wolontariusze dbali o dobre samopoczucie uczestników imprezy oraz o sprawny przebieg zawodów. Dzieci miały wspaniałe warunki do gry, a ich opiekunowie możliwość odbycia szkolenia z zakresu taktyki gry w Scrabble, które poprowadził jeden z turniejowych graczy i członek PFS p. Grzegorz Pukniel. W trakcie imprezy wszyscy otrzymali ciepły obiad, napoje i pyszne przekąski.

O godzinie 16.30 zostały ogłoszone wyniki turnieju. Odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dekoracja najlepszych drużyn. Wszystkie uczestniczące w zawodach osoby oraz ich opiekunowie opuszczali gościnne Kutno ze scrabblowymi pamiątkami, dyplomami i wspomnieniami ciepłego przyjęcia.

Wieczorem wróciliśmy do Grodziska pełni nowych doświadczeń i bardzo miłych wrażeń, trochę zmęczeni ale jednocześnie zadowoleni. Nie ukrywam, że ja po raz kolejny wróciłam bardzo szczęśliwa i dumna z moich zawodników.

Zuzia, Marta, Lenka, Maciek – gratuluję Wam!
Wszyscy spisaliście się na medal!
Specjalne podziękowania składam rodzicom Maćka i Marty ? Monice i Radosławowi Zwolińskim za pomoc w dotarciu do Kutna i za obecność przy nas podczas Turnieju ? DZIĘKUJĘ!

Zapraszam do obejrzenia naszej fotorelacji z turnieju i do czytania gazetki szkolnej Koszałki Opałki, w której o obu ostatnich turniejach piszą same zawodniczki.

Opiekun Szkolnego Klubu Scrabble – Beata Jacyniuk