II Rodzinny Piknik Historyczny ?W szwedzkim ogniu?

W sobotę 17 września 2016 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w II Rodzinnym Pikniku Historycznym ?W szwedzkim ogniu?. Zachowane ślady średniowiecznego grodziska nazywane Szwedzkimi Górami stały się inspiracją dla przygotowanych tego dnia atrakcji.Więcej o tym ciekawym miejscu uczniowie, nauczyciele i rodzice zebrani w Centrum Kultury mogli się dowiedzieć z filmu wyświetlonego na dużym ekranie.
W końcu nadszedł czas na korowód historyczny. Jak co roku uczniowie grodziskich szkół przeszli w barwnej paradzie ulicami miasta, ukazując wybraną epokę historyczną. Tym razem, z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski, można było zobaczyć, jak wyglądał dwór Mieszka I oraz świat Słowian i bóstw słowiańskich, w które wierzyli nasi przodkowie, jacy święci chrześcijańscy byli popularni w epoce Piastów i jak ich przedstawiano. Około godz. 13 wszyscy dotarli do łąki u wylotu ul. Ordona. Uczniowie zaprezentowali się na scenie, a po historycznym wstępie nastąpiło otwarcie II Rodzinnego Pikniku Rodzinnego. Było ono naprawdę huczne, bo gości przywitał wystrzał z armaty. Od tej pory ciekawość uczestników pikniku starali się zaspokoić liczni rzemieślnicy: tkaczki, koronczarki, barwierze, garncarze, kaflarze, pasamonik, mincerz i kowal. Goście mogli wejść do obozu i zapoznać się z elementami uzbrojenia, stroju i wyposażenia żołnierzy, a także byli świadkami pokazów musztry, potyczek pieszych i konnych oraz kunsztu bojowego kawalerii, jazdy tatarskiej.

Naszą reprezentację Słowian przygotowały panie: Beata Nowak ? Jakoniuk, Krystyna Romaszewska, Agnieszka Włoczkowska.

II Rodzinny Piknik Historyczny „W szwedzkim ogniu”