I miejsce dla naszej szkoły w konkursie fotograficznym ?Ptaki zimujące w kraju. Zdjęcia, zwyczaje, wiedza.?

PTAKI ZIMĄ, PTAKI W MIEŚCIE ? Jakie gatunki zimują w Polsce? Czym się wtedy żywią? Jak im pomóc? Czy pomagać w ogóle?
Idąc do pracy w biurze w centrum miasta, wracając z zakupów, czy spacerując po parku, możemy spotkać wiele różnych ptaków, które żyją w miastach lub blisko siedzib ludzkich. Nie trzeba się błąkać po lesie, wystarczy spojrzeć na osiedlowe drzewo lub krzak w ogrodzie. Ptaki są wszędzie.
Organizatorem konkursu była Fundacja Lokalna Akcja Specjalna z Milanówka. Konkurs skierowany był do uczniów z klas 5-6 szkoły podstawowej i uczniów gimnazjum z terenu województwa mazowieckiego. Zadanie polegało na wykonaniu maksymalnie 3 zdjęć i opisów ptaków, które zimują w Polsce.
Uczestnicy konkursu mieli do pokonania dużą konkurencję ? prawie 400 zdjęć i kilkadziesiąt szkół z całego województwa mazowieckiego.

Z naszej szkoły wspaniałe prace przygotowali:

Natalia Dąbrowska 5a ? wyróżnienie

Dagmara Kiszczak 5b

Krystian Embladora 6a

Hubert Kołagate 6a

Jana Rytelewska 6a

Julia Wincenciak 6b

Jan Abramowicz 6d

Martyna Biernat 6d

Filip Borządek 6e

Justyna Sadecka 6e

Wręczenie nagród odbyło się w poniedziałek 21 grudnia 2015r. w warszawskim klubie ?Znajomi Znajomych?

Nasza szkoła zajęła I miejsce w kategorii: Szkoła, z której uczniowie uzyskali w konkursie największą sumę punktów. Otrzymaliśmy bon o wartości 3300zł na zakup sprzętu optycznego marki Nikon. Wybraliśmy lornetki, aby uczniowie na zajęciach mogli podglądać przyrodę.

Dla przybyłych gości przygotowano sadzonki gatunków rodzimych np.: sosna, świerk, kalina, jarzębina, rokitnik, dereń?

Na koniec wieczoru wspólnie obejrzeliśmy film pt ? Zielony Wszechświat? ? reżyseria Jan Haft, zdjęcia Kay Ziesenhenne, Jan Haft, Stephan Krasser.

Bohaterem filmu jest las! Głęboko w lesie znajdziemy magiczne i zaczarowane miejsca? dające nam wizję raju. Ale jest to też miejsce, w którym ciągle toczy się walka o życie, a zwyciężają najsilniejsi. Opowieści o znanych gatunkach i portrety nieznanych osobników opowiedziane w stylu blue-chip. Wszystko pasuje do siebie jak puzzle, wyłaniając przy okazji nową radykalną tezę ochrony przyrody.
Film ten otrzymał w 2015 r., na XVI Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego w Łodzi, nagrodę specjalną za najlepszy film o tematyce drzew.

Gościem specjalnym Finału był SOKÓŁ WĘDROWNY oraz sokolnicy z Koła Naukowego AVES z Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW.

Małgorzata Sadowska

fot. N. Dąbrowska