Grodziska Scena Szkolnych Talentów – 2017

28 kwietnia 2017 roku ? Grodziska Scena Szkolnych Talentów Menuetem G. F. Haendla Suita cz. I skrzypaczki ze szkolnej orkiestry pod batutą pana Roberta Dziekańskiego przywitały licznie zgromadzoną publiczność w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim na koncercie pn. ?Rzewna nuta? w ramach Grodziskiej Sceny Szkolnych Talentów. Natomiast Maja Karlicka i Małgorzata Derlatka z klasy 4b przypomniały widowni ubiegłoroczną piosenkę finałową ?Goń marzenia?.

Następnie pani Danuta Pokropek ? dyrektor naszej szkoły ? przywitała gości m.in.: pana Grzegorza Benedykcińskiego ? burmistrza Grodziska Maz., panią Ewę Burzyk ? dyrektorkę Biura Oświaty, dyrektorów grodziskich szkół, radnych, przyjaciół szkoły, nauczycieli, rodziców i uczniów. Na scenę zaproszono utalentowanych uczestników szkolnego konkursu plastycznego ?Idąc śladami Józefa Chełmońskiego?, którym wręczono nagrody i wyróżnienia ufundowane przez Radę Rodziców. Konkursowe prace można było obejrzeć w foyer kina.

Tegoroczny koncert naszej szkoły w dużej mierze został oparty na tekstach Wojciecha Siemiona ? aktora zafascynowanego folklorem polskim, który zainspirował się wybranymi obrazami Józefa Chełmońskiego. Do tekstów tych Janusz Tylman skomponował muzykę. Tak powstało niezwykłe widowisko, którego wystawienia podjął się pan Robert Dziekański i pani Agnieszka Lachowicz wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2. Poprzedziły go tańce narodowe krakowiak i polonez w wykonaniu uczniów z klas 2a, 2b, 2h, 3d, 3f. Choreografię tańców opracowała pani Beata Rosińska a przygotowaniem dzieci zajęły się także panie: Anna Kubańska, Ewa Pokrop-Krupa.

Publiczność ze wzruszeniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała kolejnych żywych interpretacji obrazów J. Chełmońskiego: ?Pod Twoją obronę?, ?Bociany?, ?Kaczeńce?, ?Babie lato?, ?Czwórka?. Każdy utwór miał inny charakter. Łączyła je muzyka w wykonaniu orkiestry i chóru naszej szkoły oraz gra i śpiew solistów: Mai Karlickiej z klasy 4b, Kasieńki ? Marty Zwolińskiej z klasy 6b i Jasieńka ? Jana Szymańskiego z klasy 6a. Zachwyt wzbudzały także bogata i dopracowana scenografia, kostiumy, gra świateł i występy pozostałych aktorów: bocianów, koni, chochołów, baletu ?Babie lato?, do którego układ taneczny przygotowała pani Anna Szmaus, kowala, chłopa. Dzięki temu mogliśmy się przenieść ponad 100 lat wstecz na polską wieś, którą w swych obrazach uwiecznił wielki malarz.

Owację publiczności wywołała tegoroczna finałowa piosenka ?Piękna nasza Polska cała?.

Na pamiątkę wydarzenia goście otrzymali woreczki z pachnącą lawendą uszyte i wyhaftowane przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły.

Najlepszą recenzją tego wydarzenia jest fakt, że pan burmistrz zaprosił młodych artystów na powtórne zaprezentowanie tego koncertu podczas otwarcia wyremontowanego dworku Chełmońskiego w Adamowiznie.

Serdecznie dziękujemy uczniom, nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie i poświecony czas w przygotowanie programu artystycznego.

Małgorzata Sadowska