Dwójka kolejny raz adoptuje pszczoły.

Dlaczego musimy chronić pszczoły?
Aż trzy czwarte tego, co jemy, zależne jest od pracy pszczół. W Polsce to właśnie pszczoły miodne i pszczoły dziko żyjące są głównymi owadami zapylającymi. Gdyby zniknęły, około jedna trzecia roślin uprawnych musiałaby być zapylana w inny sposób (np. ręcznie), a nasza dieta stałaby się nie tylko bardzo monotonna, ale przede wszystkim droga.

Niestety od jakiegoś czasu pszczołom wiedzie się coraz gorzej, w dużej mierze przez działalność człowieka, w tym wykorzystywane w rolnictwie toksyczne pestycydy i zanikanie naturalnych siedlisk zapylaczy.
Zniknięcie pszczół wiązałoby się ze znacznym wzrostem cen. W samej Europie roczna wartość zapylania to około 22 miliardy euro. Dzięki przygotowanemu w ramach Adoptuj Pszczołę raportowi Greenpeace „Nie tylko miód” wiemy, że wartość pracy pszczół dla polskiego rolnictwa przekracza 4,1 mld zł rocznie! Nawet hodowla zwierząt i produktów odzwierzęcych jest zależna od pracy pszczół, które zapylają wiele roślin uprawianych na pasze. Oprócz roślin uprawnych, także ogromna większość dziko rosnących roślin (około 90%) wymaga udziału owadów w procesie zapylania.
Bez pszczół świat stałby się szary i monotonny, odżywialibyśmy się zbożami (są wiatropylne), algami, grzybami. Pszczela apokalipsa zmieniłaby nasze życie nie do poznania.
Tylko działając razem, możemy zrobić coś wspaniałego dla pszczół! Dlatego już od sześciu lat dzięki akcji Adoptuj Pszczołę wspólnie dbamy o to, by pszczołom w Polsce żyło się coraz lepiej. Twórz z nami kraj wolny od toksycznych pestycydów, pełen rozbzyczanych sadów i łąk kwietnych, w którym na bieżąco prowadzony jest monitoring pszczół a prawo zapewnia im skuteczną ochronę. Wspólnie usprawnimy też komunikację między rolnikami i pszczelarzami, by zminimalizować ryzyko zatruć pestycydami. To wszystko jest możliwe. Dlatego zaadoptuj pszczołę i twórz z nami Polskę przyjazną pszczołom!
Adopcja jednej pszczoły to 2 zł.
Zbiórkę w naszej szkole prowadzi klasa 4h.
Akcja potrwa do 22 października.
Więcej informacji na stronie : adoptujpszczole.pl
Opiekun akcji: Edyta Barczyńska i Anna Sępińska –Adamska.