Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu

Program ?Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu? dla klas I-III w Szkole Podstawowej nr 2

?Jak wskazują badania, nawyki żywieniowe kształtujące się? i utrwalające w okresie dzieciństwa i młodości trudno zmienić? w wieku dorosłym. Codzienne spożywanie zbilansowanych i jednocześnie smacznych posiłków, jedzenie w przyjaznej atmosferze i o regularnych porach to najlepszy sposób na budowanie u dzieci prawidłowych zwyczajów żywieniowych na całe życie.?
Szkoła jest miejscem, w którym dzieci zdobywają? wiedzę, ale też uczą? się?, jak żyć?. Spędzają? w niej nawet 8 godzin dziennie. Właśnie dlatego powstał ten program ?Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu?, który jest długofalowym projektem, którego pierwsza edycja w roku 2017/2018 jest skierowana do klas 1-3 szkół podstawowych. Celem Organizatorów jest przede wszystkim edukacja w zakresie prawidłowego i świadomego żywienia oraz zachęcenie najmłodszych do gotowania. Program został przygotowany we współpracy z dietetykami, pedagogami i partnerami. W ramach projektu przygotowujemy platformę edukacyjną ? rozbudowaną stronę www, z której nauczyciele i rodzice będą mogli pobierać materiały edukacyjne i inspiracje do tego, jak prowadzić działania z zakresu kulinarnej edukacji.
Przygotowane scenariusze zajęć poruszą takie tematy jak: zasady prawidłowego żywienia, jak komponować śniadanie, pochodzenie jedzenia, sezonowość, smaki, kulinarne podróże, prawidłowe zachowanie przy stole, wspólne gotowanie i spożywanie posiłków. Zachęcenie najmłodszych do przygotowywania samemu wartościowych posiłków sprawi, że przeniosą one te nawyki i cenne lekcje do domu.

Program ?Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu? doskonale wpisuje się w rozporządzenie Ministra
Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. dotyczącego poprawy żywienia dzieci w placówkach oświatowych.

Twórcą projektu jest Fundacja Szkoła na widelcu. Zespół Fundacji tworzy grupa ekspertów kulinarnych, dietetyków, wolontariuszy.

?Wszystkich nas łączy miłość do gotowania, entuzjazm do pracy i chęć zmiany nawyków żywieniowych Polaków. Założycielem i prezesem Fundacji Szkoła na widelcu jest Grzegorz Łapanowski. Funkcję wiceprezesa pełni Mira Klepacka. Wsparcie merytoryczne z zakresu dietetyki zapewniają Urszula Somow i Katarzyna Pieczyńska, która dodatkowo zajmuje się koordynacją projektów realizowanych w ramach Fundacji.?
Grzegorz Łapanowski