Alarm smogowy w Polsce

Szczególnie w okresie zimowym możemy być narażeni na zanieczyszczone powietrze. Wynika to przede wszystkim ze spalania w naszych piecach niewłaściwego opału, z używania nieodpowiednich, przestarzałych pieców, zbyt dużego ruchu komunikacyjnego jak i niekorzystnych warunków pogodowych.

Uczniowie klasy 7a przygotowali wystawę informującą o smogu, jego przyczynach i skutkach. Codziennie sprawdzali komunikaty o stanie powietrza na stronie sojp.wios.warszawa.pl, wybierając najbliższe nam stacje: Pruszków lub Żyrardów. Odczytane informacje zapisywali w tabeli na wystawie i zaznaczali na specjalnym kółeczku. Podsumowując obserwacje uczniów w okresie od 31 stycznia do 16 marca 2018 roku, przeważał u nas stan powietrza dobry, tylko kilka razy pojawił się umiarkowany, a trzy razy dostateczny. Dzięki tym informacjom opiekunowie grup wiedzieli, czy mogą bezpiecznie przebywać na dworze z dziećmi, czy raczej powinni pozostać w budynku.
Małgorzata Sadowska