8a w projekcie historycznym

W sobotę, 8 września 2018 roku w Poczekali PKP odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Moje Miasto. Moja Historia”, prowadzonego przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.

Uczniowie obecnej klasy 8a od maja ubiegłego roku szkolnego pracowali nad tym projektem, którego zwieńczeniem była gra miejska: Pomoc dla oblężonego miasta. Odbyła się ona w sobotę, 4 sierpnia 2018 r. Głównym motywem gry była pomoc mieszkańców Grodziska dla ludności stolicy walczącej w Powstaniu Warszawskim. Uczniów wsparli harcerze, członkowie klubu krótkofalowców oraz profesjonalni rekonstruktorzy i pracownicy Poczekalni PKP – Przestrzeń Kulturze Przyjazna. Zadania były wciągające, ale i pozwalające wczuć się w realia tamtych czasów. Gracze musieli nadać komunikat w tajnej radiostacji, w Antykwariacie Pod Psem ukryć przed Gestapo powstańca, odbyć lekcje na tajnych kompletach, spróbować skąpych posiłków z czasów okupacji oraz sprawdzić swoje umiejętności podczas dojenia krowy. W Willi Niespodzianka należało opatrzeć rannych powstańców, w Radogoszczy za pomocą tabletów szukać powstańców ukrytych pod kodami QR. Nieopodal budynku starego kina trzeba było wcielić się w role konspiratorów i napisać hasło na prowizorycznych murach: „Tylko świnie siedzą w kinie”. Nad Stawami Goliana gracze przemycali broń dla powstańców w koszykach wypełnionych warzywami. Zadania utrudniały patrole Niemców. W Parku Skarbków należało zdekodować tajne hasło, które prowadziło do ostatniej atrakcji tego wieczoru, czyli koncertu piosenek powstańczych.
Dziękuję uczniom i zaangażowanym rodzicom oraz wszystkim, którzy nas wspomagali za przygotowanie tej gry.
Małgorzata Sadowska

8a w projekcie historycznym