7a w laboratoriach w Centrum Nauki Kopernik

„Biolog na miejscu zbrodni” – pod takim tytułem zostały przeprowadzone dwugodzinne zajęcia z biologii w Centrum Nauki Kopernik, w których wzięła udział klasa 7a.

W laboratorium, w otoczeniu zwierząt – żuków wspinających się na ścianki pudełek, rybek w akwariach oraz profesjonalnego sprzętu potrzebnego do pracy biologa, uczniowie wcielili się w detektywów, mających rozwikłać zagadkę kryminalną. Za pomocą badań, które przeprowadziliśmy, m.in. pomiaru larw owadów, określenia grupy krwi i analizy odcisków palców udało nam się poznać prawdę o zdarzeniu i rozwiązać sprawę kryminalną.
Następnie wzięliśmy udział w zajęciach z chemii. W laboratorium chemicznym posługiwaliśmy się m.in. pipetami automatycznymi, szkiełkami zegarkowymi, podnośnikami laboratoryjnymi, mieszadłami mechanicznymi oraz mikroskopami. Poznaliśmy typy emulsji i przygotowaliśmy według receptury różne kremy, np. odżywczy z witaminami oraz na trądzik. Dzięki specjalistycznej kamerze zobaczyliśmy, jak zrobione przez nas kosmetyki chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym. Zajęcia bardzo nam się spodobały, dowiedzieliśmy się, jak w praktyce wykorzystuje się wiedzę zdobytą na lekcjach chemii i biologii.

Uczniowie klasy 7a
z wychowawcą